IPARD II Proje Hazırlama Eğitimi

TKDK Mardin İl Koordinatörlüğü’nden IPARD II Proje Hazırlama Eğitimi

IPARD II Proje Hazırlama Eğitimi

TKDK Mardin İl Koordinatörlüğü’nden IPARD II Proje Hazırlama Eğitimi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 21 Aralık 2017 Perşembe günü Toplam bütçesi 252 Milyon avro olan ve Mardin’in de aralarında bulunduğu 42 ilde IPARD II Programı 3. çağrı ilanına çıkmış bulunmakta. Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, IPARD II Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgilidir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Mardin İl Koordinatörlüğü tarafından IPARD II Proje Hazırlama Eğitimi veriliyor. İki gün sürecek olan Mardin ili ve çevre illerdeki danışman firmalara yönelik eğitim başlamıştır.

İlk eğitim gününde konu ile ilgili açıklamalarda bulunan TKDK Mardin İl Koordinatörü Erdal ÇELİK, faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan bu mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu’dur. Bu desteğin “Kamu Katkısı” olarak adlandırıldığını ifade eden Çelik, bu kamu katkısının program çerçevesinde gerçekleşecek yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacağını belirtti. İl Koordinatörü ÇELİK, alınan proje sayısının danışman firma sayısına oranla fazla olduğunu ve bu durumda danışman firmaların iş yükünü artığını belirti verilen eğitimlerdeki temel amaç Mardin’deki danışmanlık sektörünün proje hazırlama kapasitesini artırmak ve projelerin nitelik açısından daha iyi hale getirmek olduğunu belirtti. IPARD II kapsamında verilen hibenin Mardin için kullanılması açısından danışman firmalarına önemli görevler düştüğünü belirtti. Çelik, Danışman firmaların potansiyelini artırmak amacıyla verilen eğitimlerle IPARD II den faydalanma olanağı artacaktır projelerin kalitesi ve başvuru sahibinin alacağı hizmet kalitesini artırmayı hedeflediklerini ve ilimizde proje sayısını artırarak AB Fonlarından daha fazla yararlanmayı amaçlıyoruz.

IPARD I Programı kapsamında 160 Milyon liralık yatırım yapıldı

Mardin İl Koordinatörlüğü olarak IPARD I Programı kapsamında 2013-2016 yılları arasında toplam yatırım tutarı yaklaşık 160 milyon lira olan163 proje sahibine 68 Milyon Liranın üzerinde hibe desteği verdik. Bu kapsamda 1.000 kişiye istihdam sağlandı. IPARD II programında da Mardinli yatırımcılarımıza desteklerin hız kesmeden devam edeceği ve bu Çağrı ilanının diğerlerinden farkının destek yelpazesinin daha geniş olduğunu ve ilimizin proje potansiyeli yüksek olan sektörleri özellikle hayvancılık, kırsal turizm, yenilenebilir enerji gibi başlıklarında bu çağrı kapsamında yer aldığını belirtti. Çelik, bir taraftan tarımı ve hayvancılığı desteklerken bir taraftan da kırsal alanda tarım dışı sektörleri de kırsal turizm, el sanatları gibi sektörleri de desteklediklerini belirti. IPARD II kapsamında siz danışman firmaların gayreti ile ilimizi daha fazla yatırımla buluşturmayı sağlayacaklarını söyledi.

Bu eğitimin herkes için verimli geçmesi temennisinde bulunarak ve eğitime katılan danışman firmalara ve yatırımcılara teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Kurumun uzman personelleri tarafından verilen IPARD II 3. Çağrıda Yapılan Değişiklikler, Teklif Hazırlama, Başvuru Paketi Hazırlama, Kopya-Manipülasyon Prosedürü, İş Planı ve Teknik Proje Hazırlama konularında detaylı olarak bilgi verilerek ve eğitim sonunda katılımcılara katılım belgesi verilecektir.

YORUM EKLE