Mardin’in ‘Onur Günü’ kutlandı

Mardin'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü dolayısıyla ''Onur Günü'' kutlandı.

Mardin’in ‘Onur Günü’ kutlandı

Mardin’in ‘Onur Günü’ kutlandı

Mardin'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü dolayısıyla ''Onur Günü'' kutlandı.

Törene, Mardin Valisi Ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Fedai Ünsal, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Yenigün, kurum müdürleri, daire başkanları, gaziler, sivil toplum kuruluşların temsilcileri, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende, Mardin Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Abdullah Yenigün’ün Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından saygı duruşu bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Mehmet Akif Nuhoğlu Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Meryem Betül Yılmaz, Mardin'in tarih boyunca pek çok devlet tarafından işgal edilmek istendiğini söyledi. 

21 Kasım 1919 tarihinde Fransız Komutan Norman önderliğindeki silahlı güçler tarafından işgal edilmek istendiğini anlatan Yılmaz, şunları kaydetti: "Norman Mardin’e gelerek şehrin kendilerine teslim edilmesini istemiş ancak şehrin ileri gelenleri ve halk buna büyük bir direnç göstermiştir. Bu direnç karşısında ne yapacağını şaşıran Fransız Komutan Norman ve arkadaşları şehri terk etmek zorunda kalmıştır. Şehrimize yönelik her türlü tehdit ve işgal düşüncesi çok kısa sürede son bulmuş, şehirdeki kuşatma kan dökülmeden bertaraf edilmiştir. Mardin halkı bu zor günlerde ülkenin birlik ve bütünlüğüne sahip çıkarak vatan sevgisinin her şeyden yüce bir sevgi olduğunu göstermiştir."

Törende, Vali Yaman, gazi ve öğrencilerle bir süre sohbet etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 16:34
YORUM EKLE