Müftü Pekim, Camiler ve Din Görevlileri Haftası Dolayısıyla açıklamada bulundu

Midyat İlçe Müftüsü Dr. Mehmet Tahir Pekim, Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Müftü Pekim, Camiler ve Din Görevlileri Haftası Dolayısıyla açıklamada bulundu

Mardin'in Midyat İlçe Müftüsü Dr. Mehmet Tahir Pekim, Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Müftü Pekim mesajında şunları kaydetti:  “Bilindiği üzere Diyanet İşleri Başkanlığımız, cami ve mescitlere olan ilgiyi artırmak, zihinlere mabet fikrini yerleştirmek, cami ve görevlilerine vefayı hatırlatmak maksadıyla, 1986 yılından beri her yıl Ekim ayının ilk haftasını “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”  olarak kutlamaktadır.

Bu münasebetle her yıl bir tema belirleyen Başkanlığımız,  bu yıl ki Camiler ve Din Görevlileri Haftası temasını  ‘Camiler, Din Görevlileri ve Vefa ’ olarak belirlemiştir.

Camiler, müminlerin günde beş vakit ziyaret edip orada hayat buldukları mekânlardır. Camiler, ibadet yerleri olmanın yanında, eğitim ve öğretimin yapıldığı birer ilim ve irfan mekânlarıdır. Okunan hutbeler, yapılan vaaz ve nasihatler ile her yaştan insana dini bilgiler öğretilir, kalplere Allah, Peygamber, vatan ve millet sevgisi yerleştirilir.

Camiler, dil, renk, ırk ve kültür farkı gözetilmeksizin çocuk, genç ve yaşlıyı aynı safta buluşturan ve tevhid inancı etrafında toplayan; birlik, beraberlik ve kardeşliğin pekişmesini sağlayan, kutsal mekânlardır.

Müminin camiye olan ihtiyacı, balığın suya olan ihtiyacı gibidir. Balık susuz olmadığı gibi Cami ve toplum da birbirinden ayrı düşünülemez. Bu ihtiyacın giderilmesinde, âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (s.a.v)’in varisi olan âlimler ve din gönüllüleri Kur’an’ dan aldığı ilim ile insanlık âlemine rahmet olarak yağmıştır. Efendimizin yoluna gösterdikleri vefadan ötürü hayatlarını cami ve hizmetlerine adamışlardır.

Peygamber Efendimiz (sav), Medine'ye hicret ettiğinde, orada ilk olarak Mescid-i Nebevinin yerini belirleyip kısa sürede mescit inşa etmesinden anlaşılacağı üzere İslam medeniyeti,  cami merkezli bir medeniyettir. Tarihimiz bunun örnekleri ile doludur. Şehirlerimiz, camiyi merkeze alarak inşa edilmiştir.

Mekanı güzelleştiren ona anlam katan güzel insanlardır. Allah'a en sevimli mekânlar olan camiler, vefakâr ve cefakar iyilik sevdalısı camii görevlileri sayesinde güzelleşmekdir. Böylece doğumunda-ölümünde, düğününde-taziyesinde her an yanı başımızda olan bu din gönüllüsü hocalara teşekkür etmek/vefa göstermek İslâmî ve insanî ahlakın başında gelmektedir. Çünkü insana teşekkür edemeyen, verdiği emeğe saygı gösteremeyen kişinin Allah'a da şükredemeceğini bu ümmetin Peygamberinden öğrenmekteyiz.

Cami ve Kur’an Kurslarımızda görev yapan din görevlilerimiz, kutsal bir görev ifa etmektedirler. Din hizmetlerinin yanında sosyal hayatın her safhasında halkımızın hizmetinde bulunmaktadırlar. Dolayısıyla din görevlilerimiz toplumda saygın bir yere sahiptirler.

Bu itibarla; Cami ve Din Görevlileri haftası ve bu haftada yapılacak faaliyetlerin tüm İslam âleminin huzur ve barışına birlik ve kardeşliğine, sağlık ve sıhhatine katkı sağlamasını, temenni ediyor; değerli din görevlilerini fedakârane hizmetlerinden dolayı tebrik ediyor, ahirete intikal edenlere ise Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Ayrıca camilerimizin yapımında emeği geçen hayırseverlerden ahirete intikal edenlere Cenâb-ı Hak’tan rahmet, hayatta olanlara da sağlık ve afiyetler niyaz ediyorum. “

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2021, 05:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER