Midyatlı Kitap Kurdu Sonkaya Ödüllendirildi

Midyat ilçesinde Türkiye çapında aykırı okuyucu seçilen Emine Zehra Sonkaya Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin ve İl Kültür Turizm Müdürü Alaaddin Aydın tarafından ödüllendirildi.

Mardin İl Kültür Turizm Müdürü Aladdin Aydın, Midyat İlçe Halk Kütüphanesinde, ziyarette bulundu. Burada Türkiye çapında aykırı okuyucu seçilen Emine Zehra Sonkaya ödülünü verirken, Midyat ilçemizin Halk Kütüphanesinin yenilenmesi ve geliştirilmesi için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Midyat’ta Altıncı sınıf öğrencisi Kitap kurdu Emine Zehra Sonkaya’nın Türkiye çapında aykırı okuyucu seçilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Aydın, kitap okuma azmine hayran kaldığını kaydetti.

Aydın, şöyle konuştu. “İlçede bulunan kütüphane yenilenerek son derece modern bir hale getirilmesi için girişimlerde bulunuyoruz. Teknolojik araçlarla donatılacak ve kütüphane öğrencilerin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde dizayn edilecek hale gelecek. Kitap haznesinin de genişletilmesiyle birlikte tüm ihtiyaçlar karşılanabilir hale gelmesi için çalışmalara başladık. İl Kültür Turizm Müdürlüğü olarak çocuklarımızın kitap okuması, zamanlarını kütüphanede geçirmesi ve çeşitli etkinliklere katılmaları bizleri oldukça sevindiriyor. Bu amaçla gençlerimizin kitap okuma alışkanlığı kazanmaları için İl Kültür Turizm Müdürlüğü olarak çalışmalarımız devam ediyor.” Dedi.

Midyat kütüphanesinden ödünç aldığı yüz kırk altı (146) kitap ile birlikte babasına ait kitapevinden bir o kadar kitap okuduğunu ifade eden Emine Zehra Sonkaya (11) ise; “Ablam evlendikten sonra duruma alışmam bir hayli zaman aldı. Bu süre zarfında kendimi avutabileceğim bir şeyler ile meşgul olmak istiyordum. Kütüphaneye gidip gelen arkadaşlarım vardı. Bende onlarla beraber kütüphaneye gidip gelmeye başladım. Kitap okumayı bir alışkanlık haline getirdim. Kütüphanemizden yüz elliye (150) yakın kitap alıp okudum.  Babama ait işyerinden de bir o kadar kitap alıp okudum. Kitap okumak benim için yaşam tarzı haline geldi. Bundan sonra da kitap okuyamaya devam edeceğim bize bu imkanı sağlayan tüm çalışanlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Kültür Turizm Bakanlığı tarafından ayrıca davet edilerek ödüllendirileceği bildirildi.