Midyatlılar Doğalgaz Konusunda Mağdur Ediliyor

Midyatlılar Doğalgaz Konusunda Mağdur Ediliyor

      Veysi ERKEN

             Midyat her bakımdan mağdur ediliyor desek abartmış olmayız.

        Bu mağduriyetin giderilmesi konusunda özellikle son iki yılda büyük çaba sarf edilmektedir.

         Bu çabalar neticesinde Akmercan şirketinin uhdesinde bulunan Doğalgaz Midyat ilçesine ulaştırılmış ve şehir içi şebeke çalışmaları yapılmaya çalışılmıştır.

            Tabii ki, bu çalışmalar belirli protokol çerçevesinde gerçekleştirilmesi söz konusudur.

          Belediyenin yaygınlaştırmanın hızlandırılması için üst kaplama işini yüklenmiş olduğunu görüyoruz.

       Ancak üst kaplamaların sağlıklı olması için hat döşemelerinde uygun malzemenin kullanılması gerektiğini herkes bilir.

      Maalesef hat döşemelerinde uygun malzeme kullanılmadığı ve bu yüzden üst kaplamalarda sürekli çökmelerin meydana gelmesi yüzünden firma uyarılmış ancak gereken hassasiyet gösterilmemiş ve belediye durumu ilgili bakanlığa, enerji piyasası kurumuna bildirerek protokolü haklı bir şekilde sonlandırmış. *Belediyenin bilgi notu yazının sonundadır.

          Tabii ki, burada mağdur olan halktır. Midyatlıdır.

       Akmercan şirketi 2021 yılı yaygınlaştırma faaliyetlerine Nisan ortalarında başlaması gerekirken bugüne kadar başlamamış ve vatandaşın mağduriyetine yol açmaktadır.

         Temiz enerji kullanma elbette ki, her Midyatlının hakkıdır.

        Akmercan şirketi bir an önce mağduriyeti giderecek çalışmaları başlatması gerekir. Bu çalışmaların bir an önce başlatılması bir zorunluluktur. Zira doğalgaz bekleyen yerlerde yaşayanlar şimdiden Kış mevsimi hazırlıklarını yapmak, ev içi dönüşümleri sağlamak veya ısınma türüne göre hazırlıklarını yapmak durumundadır.

     Midyatlılar Kış mevsimi başlamadan doğalgaz yaygınlaştırma faaliyetlerinin şirket tarafından bitirilmesini beklemektedir.

      Akmercan şirket hiçbir mazerete sığınmadan yaygınlaştırma faaliyetini başlatmalı ve bir aylık gecikmeyi de telafi etmelidir.

       Evet, halk gerçeği öğrenmeli ve hakkı olan doğalgazı kullanmalıdır.

      Buradan Enerji Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu yetkililerine sesleniyorum.

      Midyatlının yaşamakta olduğu mağduriyeti giderecek müdahaleyi yapınız ve herkesin iş ve işlemlerini kâmilen yapmasını sağlayınız.

      Umulur ki, mağduriyet en kısa zamanda giderilir.

    Midyat huzurlu bir şekilde hava kirliliğinden kurtularak hayatını sürdürür ve ülkemizin refahına katkısını devam ettirir.

      Selam ve Sabırla…17.05.2021

           

*Doğal Gaz ile İlgili Bilgi Notu 16.05.2021

Belediyemizin mihmandarlığı ve önemli katkıları ile kentimizde faaliyet göstermeye başlayan Akmercan Doğalgaz Firmasının doğalgazı kentin hizmetine sorunsuz ve hızlı bir şekilde sunulabilmesi için her türlü alt yapı, üst kaplama ve teknik destek verilmiştir. Ayrıca gerek vatandaşımızla olan ilişkilerinde gerekse firma ve esnaflarla olan ilişkilerinde hızlı aksiyon bulunabilmesi için belediyemiz garantörlüğü ile hareket edilmesi sağlanmıştır. Bunun yanı sıra kentimizde faaliyet gösteren bu firmanın iş ve işlemlerinin kanunlara ve uygulama kurallarına uygun yapılmasının denetim görevi tarafımızdan üstlenilmiştir ve bu görevi sürdürmeye devam edeceğiz.

Yapılan denetimler ve gözlemler neticesinde doğalgaz hattının çekildiği yerlerin uygun dolgu malzemeleri kullanmaları yerine kırmızı toprak kullanıldığı defalarca tespit edilmiş ve gerekli uyarılar yapılmıştır. Doğalgaz hattının üst kaplaması belediyemiz tarafından karşılanmaktadır. Üst kaplamalar hızlı bir şekilde yapılıp kentin ulaşımının aksamaması, turizm kenti olan Midyat’ta toz ve görüntü kirliliğinin oluşmaması için belediye olarak en hızlı ve düzgün şekilde üst kaplamalar yapılmaya çalışılmıştır. Doğalgaz hattında kırmızı toprak kullanımı ve uygun dolgu malzemeleriyle dolguların yapılmaması belediyemiz tarafından yapılan üst kaplama çalışmalarında çökmelere sebebiyet vermiştir. Midyat’ın Cadde ve sokaklarında içe doğru bombeler meydana gelmesini fotoğraflayarak belgelendikten sonra gerekli uyarılar defalarca yapılmıştır.

Mardin Artuklu ve Kızıltepe ilçelerinde üst kaplama görevi Akmercan Doğalgaz firmasına ait Midyat’ta genişleme kapsamında bulundukları için üst kaplama belediyemiz sorumluluğundadır. Belediyemizin 2 yıldır gerekli desteği sağlayıp üzerine düşen sorumluluğunu yerine getirmiştir.  Ancak üst kaplamalarda firmanın yanlış hat döşeme faaliyetleri yüzünden yaşanan çökmeler maddi olarak sıkıntıda olan belediyemize üst kaplama maliyeti 2 hatta 3 katına çıkarmaktadır. 

Bu kapsamda 02.03.2021 tarihinde belediyemizin maddi sıkıntıları ve kentimizin menfaatleri göz önünde bulundurularak Akmercan Doğalgaz firmasının ilçemiz Midyat’ı, Artuklu ve Kızıltepe ilçelerinde olduğu gibi genişleme kapsamından çıkarmaları gerektiğini ve üst kaplamanın tarafımızdan artık yapılmayacağına dair meclis kararı alınmıştır. Bu karar ilgili firmaya tebliğ edilmiştir.

Bu hususla alakalı Mardin Milletvekillerimizle beraber Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan yardımcısı Abdullah TANCAN, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa YILMAZ ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ ile görüşmeler sağlanarak aldığımız kararları, oluşturduğumuz denetim rapor ve belgeleri kendilerine sunarak önerilerimizi ilettik. Görüşmelerimiz değerlendirilme aşamasında olup, başta ilçemiz Midyat ve Belediyemizin lehine sonuçlandırılması için girişim ve takiplerimiz devam etmektedir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.