Milli Ağaçlandırma Günü Programı kapsamında Mardin'in Midyat ilçesinde fidanlar toprakla buluştu.

Sanayi Mahallesi Üniversitesi kampüs alanda gerçekleştirilen "Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes" sloganıyla bin fidan dikilerek can suyu verildi...

Kaymakam Özdemir, “Midyatlılara çağrıda bulunarak herkes bugün en az bir fidanı toprakla buluştursun.” Dedi.

Midyat Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, milli ağaçlandırma günü dolayısıyla ülke genelinde milyonlarca fidan toprakla buluştuğunu, bu kapmamda Midyat’ta ’da, Bin fidan toprakla buluştuğunu söyledi.

Kaymakam Özdemir, “ülkemizi daha çok yeşillendirmek, havasını temizlemek, gelecek nesillere daha güzel bir çevre ve güzel bir ülke bırakmak için mücadele diyoruz. Bugün Artuklu Üniversitesinin Midyat kampüsündeyiz. Burada yüzlerce genç fidan burada eğitim alıyor. Onlara güzel bir örnek olsun diye bizde yüzlerce fidanımızı toprakla buluşturduk. Her iki geleceğimiz bir arada. Hem gençlerimiz hem de fidanlarımız burada. İnşallah yıl boyunca ağaç dikimini sürdüreceğiz ve yüzbinlerce fidanı toprakla buluşturacağız. Bugün itibari ile bin ağaç dikimi gerçekleştirdik. Bu sene en az yüz bin ağacı toprakla buluşturacağız.” dedi.

Midyat'ta bir caddenin ismi Filistin olarak değiştirildi Midyat'ta bir caddenin ismi Filistin olarak değiştirildi

Midyat İlçe Müftüsü Ergun Bulunmaz ise, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı Midyat İlçe Müftülüğü olarak bizlerde peygamber efendimizin hadisi şerifine mazhar olabilmek için buraya fidan dikmeye geldiklerini kaydetti.  

Bulunmaz, “Bizler inanıyor ve biliyoruz ki gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak bizim elimizde. Bu sebeple ki alemlere rahmet olarak gönderilen hazreti peygamber salat vesselam bir hadisi şerifinde, kıyametin kopacağına yakın olsanız bile elinizdeki fidanı toprakla buluşturun. Çünkü toprakla bulunan her bir fidan geleceğe nefes, geleceğe bir umut oluyor. Bizlerde bu kampanya ya destek ola bilmek için buraya geldik. Bütün protokol üyelerimiz ile birlikte yüce rabbim dikmiş olduğumuz fidanları yüce rabbim ilelebet muhafaza eylesin. Üzerine konacak her bir kuşun, gölgesinde gölgelenecek, her bir kardeşimizin bizlerden ve bu gelecek nesillerin bu duygu ve düşüncelerle aktarabilmeyi nasip eylesin.” diye konuştu.

Midyat Orman İşletme Şefi Veysi İş’inde katıldığı etkinlikte bin fidan toprakla buluşturuldu.

Fatih ilkokulu öğrencileri, geleceğe nefes, dünyaya nefes diye seslendi.

 

Etkinliğe Midyat Belediye Başkan yardımcısı Masum Cengiz, Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Işık, Midyat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Abdürrahim Kaplan, Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Emre Aşılıoğlu, Artuklu Üniversitesi Sinema ve Medya Topluluğu öğretim üyeleri, öğrencileri, polis, jandarma, itfaiye ekipleri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.