Nusaybin’de 69 Şehir İçi Otobüs Yenilendi

Mardin Büyükşehir Belediyesi şehir içi ulaşım konusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor

Nusaybin’de 69 Şehir İçi Otobüs Yenilendi

Nusaybin’de 69 Şehir İçi Otobüs Yenilendi

Mardin Büyükşehir Belediyesi şehir içi ulaşım konusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor. Bir yıl içinde ulaşım master planını çıkartan ve bu planı hayata geçiren Büyükşehir Belediye, yenilenen şehir içi otobüsler, kartlı sistem ve akıllı duraklar gibi yenilikleri Mardin ile tanıştırıyor. Tüm ilçelerde detaylı bir şekilde sürdürülen projenin ilk adımı ise Nusaybin’de atıldı. İlçede hizmet veren şehir içi otobüsler yenilenerek vatandaşların hizmetine sunuldu. 69 araç yeni yüzü ve konforuyla Nusaybinli vatandaşlar ile buluşturuldu. Çalışma ile ilgili ise bir tören gerçekleştirildi.

Nusaybin Nevruz Meydanı’nda düzenlenen programa Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mustafa Yaman, Nusaybin Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Ergün Baysal, Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mustafa Yaman Mardin halkına yakışan çalışmaların devam ettiğini, şehirde ulaşım sistemini modern bir hale getiriyoruz ve şehir içi ulaşımı sağlayan araçları yenilediklerini söyledi.

Programın açılış konuşmasını 2 Nolu Nusaybin Taşıma Kooperatifi Başkanı İbrahim Bulmuş yaptı. Bulmuş, “Büyükşehir Belediyemiz bize 6 ay önce sistemin yenileneceğini ve Nusaybin’in de yenilenen bölgeler arasında olduğunu beyan edince çok mutlu olduk. Çalışmanın sonuçlarını görünce Nusaybin’in kazandığını anladık. Biz sistemin hayata geçmesi için tüm davalarımızdan feragat ederek Büyükşehir Belediyemizin yanında olduk. Sözleşmelerimizi imzalayarak araç siparişimizi verdik. Başka illerde bu süreçler yıllarca sürerken biz kısa zamanda hayata geçirdik. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

Konforlu ulaşımla ilk tanışan ilçe Nusaybin

 Sistem hakkında bilgi veren Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Erol Bese ise, “Mardin Toplu Ulaşım Sistemi’nin ilk ayağı olan Nusaybin Toplu Ulaşım Sistemini hayata geçirdik. Araçların yenilenmesi, zaman çizelgelerinin yenilenmesi, engelli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılaması ve elektronik sistemi içinde barındıran sistemi vatandaşlarımıza da sorduk. Daha önce yaptığımız anketlerde Nusaybinli vatandaşlarımız toplu ulaşımdan yüzde 68 memnuniyetsiz olduğunu beyan etmiş ve yüzde 78 de konforsuz ve yetersiz araç hususunda sıkıntı olduğu belirtilmiştir. Bunun yanında yüzde 94 oranında engelliler konusunda araç olmadığı bildirilmiştir. Biz bu verilere dayanarak hemen harekete geçtik. Tüm bu istekler göz önüne alınarak 3 olan güzergah sayısı 12’ye çıkarılmış ve 49 olan araç sayısı da 17+3 kapasiteli 69 adet 6 metre otobüse dönüştürülmüştür. Hayırlı olsun” diye konuştu.  

Sisteme Nusaybin’e olan katkılarından bahseden Nusaybin Kaymakam/Belediye Başkan V. Ergün Baysal, “İlçemizin en güzel yerlere gelmesi amacıyla dur durak demeden çalışıyoruz. Bu konuda Büyükşehir Belediyemiz de bizlere büyük destekler sağlıyor. Ulaşım sisteminde yapılan değişim de Nusaybin halkının menfaatine bir çalışmadır. Yapılan çalışma ile araç sayımız arttırılmakta ve araçlarımız konforlu bir hale getirilmektedir. Böylelikle klimalı akıllı kartlı ve engelli rampası olan araçlar ile Nusaybin halkı rahata kavuşacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” keklinde konuştu.

Travmadan hızlı bir şekilde çıktık

Mardin’de değişimin gelişimin tüm hızıyla devam ettiğini ve Mardin halkının bu gelişimden memnun olduğunu anlatan Mardin Vali Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, “İlimizde gelişim ve değişim devam ediyor. Bizler şehrimizin her noktasının yaşanabilir olması için çaba veriyoruz. Bu konuda önceliklerimizin arasında ise Nusaybin yer alıyor. Devletimiz ve hükümetimiz, Mardin Valiliğimiz, Mardin Büyükşehir Belediyemiz ve Nusaybin Kaymakamlığımız  Nusaybin ilçemizin gelişmesi için projelerine can veriyor. İlçemizin geçtiğimiz yaşadığı travmadan hızlı bir şekilde çıkması için yaşanabilir ve güzel bir yer olması adına çalışmalarımızı hızlandırdık” dedi.

Alt yapısını yeninden inşa ettik

Yaman, “Nusaybin ilçemizin alt yapısı için borçlanmamızı yaptık. İlçemizin alt yapı sorunun Büyükşehir Belediyesi ve Nusaybin Belediyesi olarak çözüyoruz. Göreve başladığımızda tespit ettiğimiz ana sorunlardan birisinin ise trafik olarak belirledik. Bu konuda yol haritası çizerek çalışmalara başladık. Köprülü kavşak çalışmaları, en ücra kırsal mahallelere bile kaliteli asfalt çalışmaları ve şehir merkezlerinde asfalt çalışmaları bu düşüncenin ürünüdür. İlimizde ulaşım sisteminde sıkıntıları tamamen bitirmek için de harekete geçtik” ifadesini kullandı.  

Ulaşıma güzellikler katıyoruz

Ulaşımda konforu arttıracak ve çağın gereklerini düşünen bir yol haritası çizdiklerine değinen Yaman, “İlimizde önceliklerimiz arasına  ulaşım master planını aldık. Planımızı çizerek hemen uygulamaya koymak için harekete geçtik. Nusaybin ise bu konuda en hızlı hareket eden ilçemiz oldu. İnanıyoruz ki Nusaybin’in başarısı diğer ilçelerimizi de harekete geçirecektir. Ulaşımda yaptığımız revizyon neticesinde vatandaşlarımız eğer isterlerse şehir içi otobüslerimizi 24 saat esasıyla da çalıştırabiliriz. Bu konuda hemşehrilerimizin talebini önemseyeceğiz. Yeni sistemde akıllı kartlarımız akıllı  duraklarımız olacak. Biz bu şehirde yaşayan tüm vatandaşlarımızı önemsiyoruz. Bu nedenle herşey Mardin için ve herşey Nusaybin için diyoruz” şeklinde konuştu

Yamam Büyükşehir Belediyemizin 2018 yılı bütçesi ise 800 milyon TL olduğunu ve  bütçenin her kuruşu şehrimize hizmet olarak döneceğini de sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilmesiyle yeni araçlar hizmete başladı. İlk anahtar teslimini ise Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman yaptı.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER