Mardin'in Midyat ilçesinde 7 yıl önce PKK'lı teröristlerce bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırı unutulmadı.

Bahçelievler Mahallesi Nusaybin Caddesi'ndeki İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına 8 Haziran 2016'da bomba yüklü araçla gerçekleştirilen, 50 kişinin yaralandığı saldırıda yitirilen biri hamile 2'si kadın 3 polis ve 3 kişinin acısı dinmedi.

Yaklaşık 500 kişinin etkilendiği, 616 işletme, ev ve aracın zarar gördüğü saldırının izlerini hafızalarından silemeyen Midyatlılar, terör örgütü PKK'ya tepkili.

Vatandaşlar terörün her türlüsünü lanetliyor

Mefhum Saldırıyı lanetleyen Abdullar İleri, “İlçe Emniyet Müdürlüğüne 7 yıl önce bir patlama olmuştu. Bu patlamadan dolayı da birkaç vatandaşımızı birkaç polisimizi şehit vermiştik. Allah hepsini rahmet etsin.  Allah beterinden korusun. Allah beyle bir böyle bir şeyi memleketimize, devletimize göstermesin inşallah. Çok üzgünüz. Allah beterinden korusun. İnşallah böyle şeyleri görmeyeceğiz artık. Memleketimiz, devletimiz güzeldir. Allah devletimize zeval vermesin inşallah. O patlama olunca, emin olun sanki böyle kalbim tekledi gibi oldu. Çok şiddetliydi bir patlamaydı ve bayağı da zarar vermişti. Şehitler vermiştik hem emniyet mensuplarımızı Allah’a gani gani rahmet etsin onları.” Dedi.

 Midyat tarihinin bence en kötü günlerinden birisiydi

Korkunç patlamayı okulun bahçeden gördüğünü kaydeden Abdulhakim Şahin ise, şunları kaydetti: “Manzara içler acısıydı. Olayın Ramazan günü yaşanmış olması da olayın vahametini arttırıyordu. İçimizdeki yarayı kat kat arttırdı. Ondan sonra çok kötü günler yaşadık. Özellikle emniyet binamız burada olayı hala gördüğümüzde bize hatırlatıyor. Ramazan günü yaşandı. Bize bugünleri acıları ve yaşatanlara Allah’a havale ediyoruz. Midyat tarihinin bence en kötü günlerinden birisiydi.” Dedi.

Hasan Selimoğlu’ da, “Patlamada hayatını kaybeden şehitlerimizi unutmadık, unutmayacağız. Terörü kınıyoruz. Allah bir daha böyle bir patlamayı göstermesin. Yapanları lanetliyoruz. Şehitler ölmez vatan bölünmez, şehitlerimizi unutmayacağız” diye konuştu.

Fehmi Çiftçioğlu ise, Ramazan Ay’ı olduğunu anımsatarak, “Hani o çözüm süreci demişlerdi. Olmadı ama şu anda hayat şahane. Midyat ilçemizi lekelemeye çalıştılar o patlamayla. Midyat Güneydoğu'nun en güvenli ilçesi. Terör örgütleri lekelemeye çalıştılar, muvaffak olamadılar. O gün bugündür çok şükür Midyat’ta bir olay olmadı. Çok rahatız. Halk memnun. Emniyet güvenlik konusunda her konuda memnunuz.  O gün hiç unutulmaz. Terör örgütlerinin tümünü lanetliyoruz. O günden sonra zaten daha fazla emniyet sağlandı. Halk olarak da bütün terör örgütlerinin tümünü kınıyoruz. Burada Midyat'ta onlara geçit yok” şeklinde konuştu.  

Saldırıda iş yeri büyük zarar gören Sedat Tural’da, “8 Haziran 2016 yılında yapılmış olan mefhum saldırıdan dolayı çok üzüntülüyüz. Ayrıca bu terör olaylarını kınıyoruz. Malumunuz bölgemizde şu ana kadar yapılan terörden dolayı biz bu tür şeyleri tasvip etmiyoruz. Bölge halkı olarak teröre karşı bir dik duruşumuz vardır. Şehit olan polislerimizin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Ülkemiz adına, milletimiz adına da bu tür faaliyetleri tasvip etmediğimiz yine beyan etmekteyiz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum." diye konuştu.

Selahattin Erol / Midyat