Ailelere “Çocuklara Yönelik İstismar Semineri”

Velilere, Çocukları Cinsel İstismardan Koruma Yolları Ve Gelişimlerini Destekleme Semineri

Ailelere “Çocuklara Yönelik İstismar Semineri”

Ailelere “Çocuklara Yönelik İstismar Semineri”

Velilere, Çocukları Cinsel İstismardan Koruma Yolları Ve Gelişimlerini Destekleme Semineri

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Personelinden, Gökçe Anaokulu ve Ortaköy Hasan Lami Anaokulu öğrenci velilerine Koruyucu ve Önleyici Sağlık Hizmetleri kapsamında “Çocukları Cinsel İstismardan Koruma Yolları ve Çocukların Gelişimini Olumlu Yönde Destekleme” konularında seminer verildi.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Çocuk Gelişimi Uzmanı Ömer Oğuz ve Sosyal Hizmet Uzmanı Mehmet Aslan tarafından öğrenci velilerine Koruyucu ve Önleyici Sağlık Hizmetleri kapsamında “Çocukları Cinsel İstismardan Koruma Yolları ve Çocukların Gelişimini Olumlu Yönde Destekleme” konularında seminer verildi.

Aile içi cinsel istismar olaylarının yoğunluğu düşünüldüğünde, çocukları cinsel istismara karşı korumanın tek yolunun, çocuğun bilinçlendirilmesi olduğu ortaya çıkıyor. Çocuğu istismara maruz kalabileceği çevrelerden korumakla birlikte, erken yaştan itibaren çocuklara istismarın ne olduğu ve bir saldırı ile karşılaşıldığında ne yapması gerektiğini anlatılması büyük önem taşıyor.

Sosyal Hizmet Uzmanı Mehmet Aslan, çocukların cinsel istismardan korunması için, “iç çamaşırı” kuralını öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

Erken çocukluk olarak değerlendirilen 3-7 yaş arasında, çocukların özel alanlarını korumayı öğrenmesi gerektiğine dikkat çeken Mehmet Aslan istismar konusunda şunları söyledi. “Öncelikle aileler ‘ki buna anne ve babalar da dahil’ çocukları istemiyorsa onlara dokunmamalıdırlar. Zorla öpme, sıkıştırarak sevme, özel bölgeler üzerinden şaka yapmak çocuğun yabancı kişilerin istismarını da şaka olarak algılamasına ve tepki vermemesine neden olur. Çocuklarınız cinsellikten, cinsel organlarından bahsettiklerinde onları ‘ayıp, günah’ diyerek susturmayın. Cinsel istismarı önlemenin en etkili yolu çocuk ve ebeveynler arasındaki güçlü ‘güven bağı‘dır. Kendisine yönelik rahatsız edici davranışı ailesine anlatabilen çocukların istismardan korunma şansları çok daha yüksektir. Ayrıca ebeveynler, istismarcıların çocukları ‘seni ailene söylerim’ diyerek tehdit ettikleri hatırlamalıdırlar.” dedi.

Çocuk Gelişimi Uzmanı Ömer Oğuz ise, verdikleri eğitimi değerlendirerek şöyle konuştu: “Verilen  eğitimle özellikle Çocuklar 4 yaşından itibaren ev içinde veya dışında çıplak bulunmamalı, giysilerini kendilerinin giyip çıkarmasına izin verilmelidir. Kendisini başkalarının yanında çıplak olarak görmeye alışkın olmayan bir çocuk, elbiselerinin birileri tarafından çıkartılmasından da ciddi rahatsızlık duyacaktır.

Çocuktan izin almak çok önemlidir. Çocuğun odasına girerken, üstünü değiştirirken veya sarılıp öperken bile izin almamız gerekiyor. Çünkü çocuk kendi bedeni üzerinde kontrolsüz olmamalı, 'isteyen bana sarılıp öpebilir, isteyen odama girebilir' izlenimine kapılmamalı. Çünkü ilerleyen dönemde kendisine zarar verecek kişiye karşı da tepkisiz oluyor.” Dedi.

Çocukları Cinsel İstismardan Koruma Yolları Ve Gelişimlerini Destekleme Seminerleri, 2017 yılının sonuna kadar Artuklu ilçesindeki bütün anaokullarında verileceği kaydedildi.

YORUM EKLE