Dr. Nihat Özkan, “Lazerde Leke Tehlikesi” İçin Uyardı

Dermatoloji uzmanı Dr. Nihat Özkan, Lazerde Leke Tehlikesi konusunda uyarılarda bulundu.

Dr. Nihat Özkan, “Lazerde Leke Tehlikesi” İçin Uyardı

Dr. Nihat Özkan, “Lazerde Leke Tehlikesi” İçin Uyardı

Dermatoloji uzmanı Dr. Nihat Özkan, Lazerde Leke Tehlikesi konusunda uyarılarda bulundu.

Son yıllarda özellikle erkeklerin de ilgi gösterdiği lazer epilasyon işlemlerinde dikkatli olunması gerektiğini belirten uzmanlar, “Eski model lazer epilasyon cihazları, cillte yanığa neden olup sonrasında da leke izi bırakabilir” diyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Nihat Özkan, “Lazer epilasyonda soğutma sistemi olmayan eski model lazer epilasyon cihazlarında ışığın cildin üst tabakası olan epidermisteki melanin pigmentleri tarafından tutulmasından dolayı ciltte yanık ve sonrasında leke izi kalma ihtimali mevcuttur” uyarısı yaptı.

Lazer epilasyon sonrasında bazen 5-10 dakika bazen ise yarım saat kadar süren kızarıklıkların meydana gelebileceğine vurgu yapan Özkan, şu bilgileri verdi: “12 yaşını tamamlamış, koyu renkli tüyleri olan ve dermatolog muayene ve görüşmesinde lazere girmesini engelleyecek bir durum ve rahatsızlığı olmayan herkes lazer epilasyon yaptırabilir. Lazer epilasyon seanslarına verilen aralıklar bölgeye göre 4 ila 8 hafta arasında değişir. Tedavi sırasında fazla acı hissedilmez. Sadece lastik çarpması gibi bir acı hissedilebilir. Yalnız kadın hastalar regl durumunda, vücudun ağrı eşiği düşük olduğu için, daha fazla acı hissedebilirler. Aç gelen hastalarda da aynı durum gözlenmektedir.

Uygulamadan hemen sonra cilt üzerinde en fazla birkaç saat içerisinde geçecek şekilde, hafif bir güneş yanığına benzeyen bir yanma hissi ve kızarıklık oluşabilir. Lazer ışını cilde zararlı bir ışın değildir. Enfeksiyon, kanser gibi yan etkileri olmayan lazer ışını lenf, süt bezlerine ya da üreme organları gibi dokulara zarar vermez. Lazer epilasyon tedavisine başlamadan önce kişinin görülüp değerlendirilmesi, gerekiyorsa dermatoloji uzmanı tarafından tüylenmenin nedeninin araştırılması, tahlil ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir.” Ankara

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2018, 11:10
YORUM EKLE