AK Parti Midyat İlçe Kongresi Yapıldı

AK Parti Midyat 6. Olağan İlçe Kongresi yapıldı. Seçime tek liste ile gidildi. Melih Güneştan güven tazeledi.

AK Parti Midyat İlçe Kongresi Yapıldı

Mardin´in Midyat 6.Olağan İlçe Kongresi Divan Düğün Salonunda yapıldı. Kongreye tek liste ile gidildi. Ak Parti İlçe Eski Başkanı Melih Güneştan güven tazeledi. Kongreye Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Ak Parti Mardin Milletvekilleri Orhan Miroğlu, Ceyda Bölünmez Çankırı, 22. dönem Mardin Milletvekili Nihat Eri ve Süleyman Bölünmez, Ak Parti Bölge koordinatörü Siirt Eski Milletvekili Metin Bulut, Ak Parti il ve İlçe Başkanları ile teşkilat ve yöneticileri katıldı.

Kongre, Avukat Abdulhaluk Ay’ın açılış konuşmasıyla başladı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından divan teşekkül edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız, yaptığı konuşmada, Alaska´daki fok balıklarına gösterilen hassasiyeti Arakadaki Müslümanlara gösterilmediği bir dünyada yaşadığımız söyledi.

Yıldız, “O yüzden her birimimizin sorumluluğu artıyor. Hükümet sözcüsüne soruyorlar bir devlette… ‘Arakan’da Myanmar’da insanlar diri diri yakılıyor, elleri, uzuvları kesiliyor ne diyorsunuz? Deyince bizim hükümetin böyle bir gündem maddesi yok diye cevap veriyor. Bu mu insanlık? O yüzden, bilen, yöneten ve irade koyan her güçlü yapının burada sorumlulukları artmaktadır. Bizler partimize hizmet ederken üniter devlet yapısı içerisinde tek vatanın, tek milletin, tek bayrağın ve bu yaşadığımız güzel ülkenin hassasiyetine dikkat eden bir yapıyla beraber doğruları beraber dışarıya taşıyacağız. Bir Mart tezkeresi olduğunda beyanlara çıkarsınız hatırlarsanız Amerika Birleşik Devletlerine sordular; Niçin Irak’a gitmek istiyorsun. Niçin oraya girmek istiyorsunuz biz demokrasiyi yerleştirmek için Irak’a gitmek istiyoruz dediler. Buyurun manzara ortada Irak’ın bölünmeye çalışıldığı referandumla beraber tahrik edilerek farklı noktalara götürülmek istendiği, Arap’ı, Sünni’si,  Alevi’si, Kür’dü, Türkmen’i her yapısıyla beraber bölünmeye çalışıldığı bir Irak’ın en sonunda geldiği noktayı görüyoruz. Gazetelerde, haberlerde son alt köşede dünkü bombalamada ve çatışmada 60 kişi öldü diye ufak bir haberler geçiştiriliyor Irak’lar da. Geçenlerde bir gazeteci sordu… Beyaz saray sözcüsüne demokrasi getirmek istediğiniz başka bir ülke var mı diye… Bunlar çok acı şeyler kardeşlerim. O yüzden güçleneceğiz. Güçlendikçe daha dikkatli davranacağız.” Dedi.

Yanı başımızda 910 kilometre sınırda bunu en fazla hisseden Mardin, Midyat gibi Nusaybin gibi yerleşkelerdir diyen Yıldız şöyle devam etti: Bugün bu 910 kilometrelik her türlü oyun oynanmak isteniyor.  Biz bir Norveç ülkesi değiliz, Norveç, Finlandiya, İsveç gibi bir ülke değiliz. Bizim komşumuz Finlandiya değil, o yüzden güçleneceğiz. Sizin buradaki Midyat’taki yaptığınız hizmetlerin Türkiye’de tuğla üzerine tuğla koyan, taş üzerine taş koyan ve Türkiye’yi geliştiren bir yapıya hizmet etiğine lütfen unutmayın.” Şeklinde konuştu

-Miroğlu, “Midyat İl olsun”

Ak Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ise, kongreye katılanlara teşekkür ederek, kongrenin başarı ve kazanım getirmesini diledi. Miroğlu, Sürecin Ülkenin Siyasi tarihinin en önemli dönemi olacaktır 2019 Mart seçimlerinde tekrar yönetime sahip olacağız. Ülke kaderinden önemli bir süreç olacak. Ortadoğu´nun kanlı tablosuna baktığımız Zaman,  Midyat her zaman huzur ve barışın mekanı olmuştur. Kazılan çukurlardan gelenlere ev sahipliği yaptık, güzel bir kardeşlik örneği gösterdik. Teröre karşıda dik durduk, ödün vermedik. 15 Temmuz şehit ve gazilerini unutmadık. Midyat İl Olsun. Midyat´ın kadim bir talebi var. Midyat il olmayı hak eden bir ilçemizdir. İlçe başkanımız, belediye başkanımız, milletvekillerimiz 1800 lı yılların başlarında il konumunda, fiili olarak bir şehir muamelesi görmüştür. Genel merkezde işin sorumluları ile görüştüğümüz zaman, il olmak isteyen ilçelerin olduğunu söylüyorlar. Ben bunun doğru bir düşünce olmadığını düşünüyorum. Göçün terse dönüşmesi, Ortadoğu´daki felaketlerin devlet dışı oluşumların hükmettikleri alanlarda nasıl demografik değişiklikler yaptıklarını görünce, üniter birliğin bölgede sağlanması ve korunması için stratejik olarak il yapılması kaçınılmazdır. Midyat´ın il yapılması bir GAP projesi kadar önemlidir. Dosyamızı hazırlayıp sunduk. Aynı dosyayı Sayın Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Bu Mardin Büyükşehir statüsüne dönük olduğu düşüncesine katılmıyorum. Kuzey Irak hükümeti bir, karar aldı. Biz Kuzey Irak halkının haklarının tanınması için Türkiye´nin arabulucu olması, halkları bir arada tutan mirasın harekete geçirmesi, Musul´da, Kerkük´te, Erbil´de, halkların barış içinde olması yaşamasından yanayız. Birileri Türkiye´yi tuzağa çekmek istiyor. Türkiye´nin amacı savaşmak değildir.. Kürt halkı, Ne İran´a ne Suriye´ye ne Irak´a yüzünü çevirmez. Yüzümüzü sadece Ankara´ya, İstanbul´a çevireceğiz. Türkiye´nin üst kimliğinde kardeşliğimizi ve üniter yapımızı korumaya kararlıyız. Bütün ülkelerin toprak bütünlüğünden yanayız.” diye konuştu.

-Ceyda Çankırı, ‘Midyat örnek teşkil ediyor’

Ak Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı’da; Midyat halkının her zaman davalarına sahiplendiklerini, sadece sandık başında değil ülke savunmasında ve dik duruşlarında da örnek teşkil ettiklerini söyledi.

Ak Parti İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, kadim şehrin ortaya koyduğu kültür, siyasi ahlak ve anlayışa da yön verdiğini söyledi. Midyat ilçesinin ortaya koyduğu sinerjinin il geneline yayıldığını, yüzde 19´luk oy potansiyellerini yüzde 4’lara çıkardıklarının altını çizdi

Midyat Belediye Başkanı Şeyhmus Nasıroğlu, Kartopu gibi büyüdüklerini 2019 yılında daha çok büyüyeceklerini, hedeflerinin büyük olduğunu, hedefi büyük olanların düşmanlarının da çok olduğunu söyledi.

Nasıroğlu “Emperyalist güçlerin, ülkemiz hakkındaki düşüncelerini görüyoruz. Bu güne kadar oylarımızı hep arttırarak geldik. Tüm milletvekillerimizin desteğini gördük. Köylerdeki yaşam şartlarını iyileştirmek birinci görevimizdir. Bazı köylerimizde yaşayan vatandaşlara devletin o mahallede yaşadığı için sahiplendiği için maaş ödemesi gerekir. 16 mahallemiz vardı,72 mahalleye ulaştık. Son bir kaç ay da 70-80 km asfalt yapıldı.” Dedi.

AK Parti Midyat İlçe Başkanı Avukat Melih Güneştan ise, Yeni Türkiye tanımı yapılırken, yeni ve güçlü Midyat tanımının da yapılması gerektiği düşüncesini taşıdığını ifade ederek, şöyle konuştu: “İlçe merkezinin ana arter yollarının beton asfalt olduğu, elektrik ve telefon hatlarının yer altına alındığı, köy yollarının beton asfalt yapıldığı, taziye evi olamayan köyünün kalmadığı, oyun parklar yapılan, modern bir şehir olma yolunda ilerleyen yeni bir Midyat. Doğalgaz, 45 yıllık içme ve kullanma suyu projesinin hayata geçirildiği bir Midyat. Bu hizmetlerle elbette yetinmeyeceğiz. Daha çok hizmetler yapacağız ve isteyeceğiz. Beklentilerimiz büyüktür. Çünkü büyük bir partinin mensuplarıyız.” Dedi.

Konuşmaların ardından faaliyet raporu ve gelir gider tablosu ibra edildi. Ardından da delegeler seçime gitti. Oyların sayılmasının ardından mevcut başkan Melih Güneştan, 425 delegenin oyunu alarak yeniden AK Parti Midyat İlçe Başkanı oldu.

Yıldız ve beraberindekiler, daha sonra Midyat’ın tarihi mekânlarını ziyaret etti. Midyat’ın yöresel turşusunu tattı. Çeşitli yöresel ürünlerden aldı.

Midyat Artuklu Meslek Yüksel Okulu’n da üretilen gümüş telkâri işlemelerinden ve yöresel ürünler hediye verildi. Yıldız, ürünleri satın alarak kabul etti. Midyat’ta olmaktan büyük gurur duyduğunu ifade ederek tekrar geleceğini söyledi. Yıldız, gelen Malatyalı turist kafilesi ile hatıra fotoğrafı çekerek, ayrıca tarihi mekânları gezerken cep telefonu ile fotoğraf çekti.

Yıldız ve beraberindekiler daha sonra Mardin’e geçti.

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 22:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER