Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Mardin’de

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş bir dizi açılış ve ziyaretler için Mardin’e geldi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Mardin’de

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Mardin’de

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş bir dizi açılış ve ziyaretler için Mardin’e geldi.

Bakan Kurtulmuş Mardin Havaalanı’nda karşılandıktan sonra Tarihi Mardin’de yer alan ve restore edilen Mardin Müzesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışta Bakan Kurtulmuş’a Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman’ın yanı sıra, AK Parti Mardin Milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı ve Orhan Miroğlu, protokol üyeleri ve vatandaşlar eşlik etti.

Masal Şehri Mardin dikkat çekiyor

Açılışta bir konuşma yapan Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, Mardin’in özellikleriyle tüm dünyaya örnek nitelikte olduğunu kaydetti. Şehrin  dokusu ve mimarisi ile masal bir şehir olduğuna işaret eden Yaman, “Mardin’imiz; taşın dile geldiği, eşsiz mimarisi ve özgün kentsel dokusuyla çok önemli mimarlık örneklerini günümüze kadar koruyarak ulaştırabilmiş nadir şehirlerimizden birisidir. Kadim Mardin’imizde bugün yenilenen yüzüyle ziyarete açacağımız Mardin Müzesi;  45 binin üzerindeki koleksiyonu ile çağdaş müzecilik anlayışıyla tematik teşhir salonları, laboratuvarı, eğitim alanları ve etkinlik çeşitlilikleriyle şehrin önemli dinamiklerinden birisi haline gelmiştir. Mardin Müzemiz ayrıca kaybolmaya yüz tutmuş birçok değeri de bünyesinde yaşatmaya çalışmakta ve bu çalışmaları başarıyla gerçekleştirmektedir. Yeni yüzüyle ziyaretçilerini ağırlayacak olan müzemizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bu oyunu Bozacağız

Mardin’in her yönüyle örnek alınması gerektiğine dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, savaş için bahane arayanların Mardin’e bakması gerektiklerini iletti. Kurtulmuş, “Mardin sokakları ve her yeri asırlar boyunca etnik anlamda da mezhebi anlamda da dini anlamda da dostluğun, kardeşliğin ve komşuluğun destanını yazmış bir kenttir. Bu bölge bir asır önce cetveller ile çizilmiş birbirinden ayrılmış. Mezopotamya ovasının Türkiye sınırında olan kısmı ile aşağıda olan kısmını birbirinden ayıran hangi gerçek neden vardır.  Sadece emperyalistler savaşlarını kazandığı için haritaya cetveli pergeli koyarak çizdiler. 'Burası Türkiye, burası Suriye, burası Irak burası Ürdün' diye sınırları çizdiler Aynel Arap karşısı yani Kobani karşı taraf Suruç, Mürşitpınar bir taraf Telabyat karşı taraf Akçakale manası da aynı. Teyze oğlunu orada bıraktılar, dayıoğlunu öteki tarafta bıraktılar. Yetmedi şimdi sınırlarını ayırdıkları insanların gönüllerini ve zihinlerini ayırmak istiyorlar. Bu oyunu bozacağız” dedi.

Mardin’i bir modeldir

Mardin’in tüm dünyaya emsal teşkil edecek bir model olduğuna işaret eden Kurtulmuş, “Akıllı adamlar dünyayı parselleyip insanların canı pahasına kendinize mevziler kazanacağınıza gelin de şu Mardin'i inceleyin. Süryaniler, Keldaniler, Ezidiler, Kürtler, Türkler, Araplar, Türkmenler bütün bu farklılıklar nasıl bir arada yaşıyor. Bu durumu araştırin ve örnek alın.  Bunun sırrını anlayıp bu sırrını öğrenmeye çalışın. Yapamazsanız çok açık söylüyorum emperyalist hırslarınız içerisinde boğulup gidersiniz” diye konuştu.

Kurtulmuş Mardin Müzesi’nin de Türkiye’nin en iyi örnekleri arasında olduğuna dikkat çekti.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesildi. Bakan Numan Kurtulmuş daha sonra Mardin Müzesi ve tarihi Mardin sokaklar ve yapımı Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Kültür Kafe, Kültür Sokak ve Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığını inceledi.

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2018, 18:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER