Miroğlu, Mor Gabriel Manastırını Ziyaret Etti

Ak Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, bir dizi inceleme ve değerlendirme bulunmak için Midyat’ta geldi.

Miroğlu, Mor Gabriel Manastırını Ziyaret Etti

Miroğlu, Mor Gabriel Manastırını Ziyaret Etti

Ak Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, bir dizi inceleme ve değerlendirme bulunmak için Midyat’ta geldi.

Miroğlu ve beraberindekiler, önce Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin’i makamında ziyaret etti.

Daha sonra Mor Gabriel Manastırına geçen Miroğlu, burada, Metropolit Samuel Aktaş’ı ve Mor Gabriel Manastırı Vakıf Başkanı Kuryakos Ergün’ü ziyaret etti.

Miroğlu, burada yapılan görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Mor Gabriel ile ilgili devam eden hukuki süreçler mülkiyet ile ilgili problemler umarım en kısa sürede çözülür ve bu alandaki bir takım mağduriyetler sona erer.” dedi.

Mor Gabriel Manastırı’ndaki Vakıf Mallarının geçtiğimiz dönemlerde Diyanet İşlerine Devredilmesi konusunda bir karar alındığını, o karardan Temmuz Ay’ı itibari ile vazgeçildiğini ifade eden Miroğlu, şöyle konuştu. “ Süryani dosalarımızın kafasında bazı şüpheler vardı. O şüpheleri taşımamaları gerektiğini söyledik. O süreç olduğunu gibi işliyor. Mor Gabriel ’in başka da problemi var. Otuza yakın ihtilaflı mevzuda Mor Gabriel’e ait 12’ parsel iade edildi. Ama daha 18 adedi iade edilmeyi bekliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızda bu konuda çok duyarlı olduğunu biliyoruz. Zaman zaman bu konuda Süryani yurttaşlarımızı memnun edecek açıklamalarda yaptı. Önümüzdeki günlerde milletvekilleri guruplarıyla yaptığı görüşmede eğer fırsat olursa ki olacağı kanaatindeyim. Yine Mor Gabriel ile ilgili bu problemi kendisine ileteceğim.” Dedi.

Miroğlu, Mor Gabriel Süryani cemaatinin bir mirası gibi Türkiye’nin de Mirası

Mor Gabriel ile ilgili mülkiyet problemleri Süryani cemaatinin bir mirası gibi Türkiye’nin bir mirası olduğunun altını çizen Miroğlu, “bazı eserlerle ilgili mülkiyet problemleri var.  O mülkiyet ile ilgili problemleri çözmek içinde hükümetimiz yeni bir çalışma içerisine girdi. Bu süreçten de Süryani yurttaşlarımızı memnun edecek neticeler alınacağına inanıyorum.” Şeklinde konuştu.

Mor Gabriel Manastırı Vakıf Başkanı Kuryakos Ergün ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Mor Gabriel manastırına ait bir kısım taşınmazların iade edildiğini, büyük bir bölümünün daha iade edilmediğini aktardı.

Metropolit Samuel Aktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sağlıklı, uzun ömürler dileğinde bulundu.

Miroğlu ve beraberindekiler daha sonra yeni hizmete giren Ak Parti Midyat İlçe Teşkilatına geçti.

Burada Ak Parti Midyat İlçe Başkanı Melih Güneştan’ı ve yeni atanan Kadın Kolları Başkanı Elif Urazin, Gençlik Kolları Başkanı Veysel Gökçe ve partilileri ziyaret ederek yeni görevlerinde başarılar diledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Maşuk POLAT
Mehmet Maşuk POLAT - 5 yıl Önce

Abi bu haberin flash haber olacak neyi varki