Şehitler gecesi programı düzenlendi

HÜDA PAR Midyat Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından, Şehitler gecesi programı düzenlendi

Şehitler gecesi programı düzenlendi

Şehitler gecesi programı düzenlendi

HÜDA PAR Midyat Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından “ Şubat Ayı Şehadet Ayı " münasebetiyle Mardin'in Midyat ilçesinde şehitleri anma programı düzenlendi.

Midyat Kocatepe İlk ve Ortaokulu Kültür Salonunda düzenlenen ve HÜDA PAR Gençlik Kolları Genel Başkanı İlyas Kaya’nın konuşmacı olarak katıldığı programa bazı kurum amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile âlimler, kanat önderleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği programın yapıldığı salon hınca hınç doldu.

Sunuculuğunu Hüseyin Ece’nin yaptığı program Abdulhalim Bozkurt’un Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından açılış konuşması yapan HÜDA PAR Midyat Gençlik Kolları Başkanı Abdullah Said Teken, misafirlere programa katılımlarından dolayı teşekkür ederek şunları söyledi: " Şehitlik makamı peygamberlerin bile gıpta ettiği ve imrendiği bir makamdır. Şunu da belirtelim ki: Şehitlik öyle kolay değildir. Şehit olabilmek için şehitliği hak edecek şekilde yaşamak gereklidir. Ne yazık ki toplumumuzun yapı taşlarını artık maddiyatlar oluşturmaktadır. Bu bizler de bu durumu değiştirmek için çabalamasak ,maddiyat yerine maneviyatı hayatımıza geçirmesek şehitlik sadece hayallerimizde kalır. Bugün dükkânlarımızı kapatıp hayırlara koşmuyorsak, açlıktan kıvrılan kardeşlerimiz için ellerimizi ceplerimize atmıyorsak. Enerjimizi Allah’ın emrettiği yollarda harcamıyorsak, canımızı Allah yolunda verip şehit olmayı asla bekleyemeyiz. Okuduklarımızı, kazandıklarımızı, gece ve gündüzlerimizi Allah’ın emrettiği ve gösterdiği yolda harcamak mecburiyetindeyiz. İşte bu makamı daha iyi anlamak ve layık olabilmek adına böyle bir program tertiplemiş bulunmaktayız. Sizlerde bu programa katılım sağlayıp şehadete ne kadar sevdalı olduğunuzu göstermiş bulunmaktasınız. Temennimiz şudur ki: Rabbimiz şehadete olan sevgimize şahit olsun ve bizi bu vuslatla tez vakitte buluştursun.” dedi

Ardından lise öğrencisi Yusuf Arbağ’ın okuduğu ‘Şehadet Diriliştir’ şiiri ve İrşad İlahi Grubu’nun seslendirdiği şehitleri konu alan ezgiler katılımcılara duygulu anlar yaşattı.
“Şehitlerin misyonunu devam ettirmeliyiz”

 

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen HÜDA PAR Gençlik Kolları Genel Başkanı İlyas Kaya, şehitlerin kanlarının İslam davasının diri kalmasını sağlayan can damarı olduğunu, şehitlerin bu misyonunu Müslümanlar olarak devam ettirilmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu:
“Mücadeleleriyle tarihe iz bırakan birçok şahsiyet bu ayda şehit olmuştur. Bunun için Şubat ayına ‘Şehadet Ayı’ denilmiştir. Hasan El Benna, Malkolm X, İzzettin el Kassam, Abbas Müsavi, İskilipli Atıf Hoca ve Molla Zeki bu şehitlerden sadece birkaçıdır.Şehadet kaybetmek değil kazanmaktır, ilerlemektir, durağanlaşmak değil ivme kazanmaktır. Ümitsizliğe düşürmek değil aşka gelmektir. İslami hizmette aşama kat etmektir.”


 

“İslam’ı sokak sokak gezerek anlatmalıyız”

Şehadetin kolay kazanılan bir makam olmadığını belirten Kaya, Müslümanların bu makama ulaşabilmek için gecelerini ve gündüzlerini birbirine katarak İslam’ı tebliğ etmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi.

Kaya,”Sokak sokak ve Midyat’ın tüm caddelerini gezerek İslam davasını anlatmamız gerekir. Bugün İslam’a aç olan birçok insan var. Ve bizim onlara gidip davamızı her türlü şekilde anlatmamız gerekiyor. Biz gençliğimize ve burada bulunan tüm kardeşlerimize diyoruz ki ,eğer Şehadeti kazanmak istiyorsak, Sokak sokak gezmemiz gerekir. Hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor. İslam davasını sokak sokak,belde belde ,bina bina, her tarafa götürmemiz gerekiyor.”dedi


 

“İslam davası şehitlerin kanıyla kök salmıştır”

Tarih boyunca İslam davasının şehitlerin aziz kanlarıyla sulandığını ifade eden Kaya,şehitlerin kanlarının vahdetin harcı olduğuna dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü,

“İslami dava tarih boyunca şehitlerin aziz kanlarıyla kök salmış, büyümüş ve meyvesini vermiştir. Bir beden için kalp ne ise, bir toplum içinde şehit odur. Nasıl kalp vücudun tüm organlarına kan pompalayıp canlı tutuyorsa, şehitler de toplumun kurumuş damarlarına ulaşarak canlı tutarlar. Dolayısıyla şehitler İslam toplumunu hep diri tutar. Vahdet ve birliklerini sağlamlaştırır. Müstekbirlere karşı teyakkuza geçirir. Ve İslam’a düşmanlık edenlere, düşmanlık edenlerle dost olunmayacağını tesciller. Bu kadar ulvi olan şehadet makamı ucuza elde edilecek bir makam değildir. Şehadete namzet olanlar, şehadete aday olanlar şehit gibi yaşamalı ve rızayı ilahi için maldan, candan ve serden vazgeçmelidirler. Şehâdet ölümlerin en şereflisidir. Şehadet Aşık’ın Maşuk’a kavuşmasıdır. Şehitler ab-ı hayat içenlerdir. Dolayısıyla ölümsüz olurlar. Şehitler Allah’ın misafirleridirler ve Allah katında rızıklandırılırlar. Şehitler için, peygamberlerin bile gıpta ettiği makamlar vardır.”dedi.

Konuşmasının sonunda Kaya şunları söyledi,” Bizler de Hür Gençlik olarak, sahabenin şehadet sevdasının kitaplarda kalmadığını bir kez daha göstereceğiz inşallah .Hasan El Benna’nın söylediği gibi; bizim gençliğimiz, bizim gençlerimiz, bizim arkadaşlarımız, gece zahit gündüz mücahit olacaklar. Gençler! Bir Müslüman olarak, yeryüzünde Allah’ın huzurunda secde etmeyen tek bir fert kalmayıncaya kadar İslam’ın hâkim kılınması için kendimizi görevli hissederek bu misyonla hareket etmeliyiz.”


 

Yasin Börü ve Midyat şehitleri unutulmadı
Programda ayrıca 6-8 Ekim şehitleri Yasin Börü ve arkadaşları ile Midyat’lı şehitler Seyyit Hüseyin Yeşilmen ve Muhammed Ali Kılıç için dua edildi.

Tekrar söylenen ilahi ve ezgiler ve şubat şehitlerini anlatan sinevizyon gösterimi ile devam eden program Mücahit Çelik’in yaptığı dua ile sona erdi.

HÜDA PAR Midyat Gençlik Kolları Başkanı Abdullah Said Teken

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2018, 07:12
YORUM EKLE