İSTANBUL (AA) - Türk Telekom, ana destekçisi olduğu Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM), kurumsal sosyal sorumluluk projesi Sesli Adımlar uygulamasını kullanıma sundu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türk Telekom'un mobil cihazlara yüklenebilen ücretsiz uygulaması Sesli Adımlar ile görme ve işitme engelli sanatseverler, AKM'nin kapalı ve açık alanlarında uygulamanın yönlendirmeleri eşliğinde engelleri aşan bir deneyim yaşayacak.

Türkçe ve İngilizce ücretsiz hizmet veren Sesli Adımlar, AKM'nin ana ve alt giriş ile otopark dahil tüm girişlerden itibaren sinema, kütüphane, sergi salonu, restoran ve kafelerin yanı sıra Türk Telekom Opera Salonu'nda dış kapıdan iç salon kapılarına, acil çıkışlara kadar sesli ve basit ikonlarla yönlendirme sağlıyor.

Uygulama, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde de görme ve işitme engelli ziyaretçilere kütüphane içerisinde yönlendirme imkanı tanıyor.

Konum tabanlı uygulamalar sunan yerli yazılım firması ile geliştirilen Sesli Adımlar, operatör bağımsız olarak akıllı telefonlarda görme ve işitme engelliler tarafından ücretsiz kullanılabiliyor.

- "Uygulama, görme ve işitme engellilerin yardım almadan hareket edebilmelerine olanak tanıyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal, Sesli Adımlar uygulamasının görme ve işitme engellilerin yardım almadan hareket edebilmelerine olanak tanıdığını belirtti.

Sesli Adımlar uygulamasının AKM'nin tüm girişlerine, sinema, kütüphane, sergi salonu, restoranlara, kafelere ve Türk Telekom Opera Salonu'na sesli yönlendirme sağladığını belirten Önal, uygulamanın tüm operatörlerden, ücretsiz olarak indirilebildiğini bildirdi.

Önal, şunları kaydetti:

"Geliştirdiğimiz proje ile engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatın içinde daha fazla yer alabilmelerine katkıda bulunmanın gururu içindeyiz. Kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizle Türkiye'ye değer katmak için daima artan bir motivasyonla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Ülkemizin dijital dönüşümünün lideri Türk Telekom olarak, teknolojiden herkesin yararlanması öncelikli görevimiz. Hayata geçirdiğimiz kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizle teknolojiyi, iyilik ve faydaya dönüştürmeyi hedefliyoruz. Sorumluluk alanlarımıza kültür-sanatı da ekleyerek kendimize yeni bir rota çizdik. Bu rotanın ilk ve en önemli durağı ana destekçiliğini üstlendiğimiz Atatürk Kültür Merkezi oluşturuyor. Bugün görme ve işitme engelliler için hizmete sunduğumuz Sesli Adımlar uygulamamızla AKM'yi daha da erişilebilir kılmanın heyecanını yaşıyoruz."

AKM'de Sesli Adımlar uygulamasını deneyimleyen görme engelli kullanıcı Ali Öztürk ise , "Atatürk Kültür Merkezi'nde görme ve işitme engelli birinin, kimsenin yardımı olmadan böylesine önemli bir merkezi ziyaret edebilmesi, bizler için çok anlamlı. Bu kapsamda Türk Telekom'un Sesli Adımlar uygulaması, kültür merkezinin iç ve dış mekanlarında dilediğimiz gibi hareket edebilmemize olanak sağlıyor." ifadelerini kullandı.

- Türk Telekom'un engellilere yönelik projeleri

"Türkiye'ye Değer" çatısı altında sosyal sorumluluk çalışmalarını sürdüren Türk Telekom'un engellilere yönelik farklı projeleri de yer alıyor.

Günışığı projesi ile az görenlerin ve Türkiye'nin ilk telefonda sesli kitap hizmeti Telefon Kütüphanesi, görme engelli bireylerin yaşamlarına katkı sağlıyor.

İlaç Barkodu Okuma ve Para Tanıma uygulamaları, görme engelli bireylerin bir başkasına ihtiyaç duymadan hayatlarına devam edebilmelerine yardımcı oluyor.

Türk Telekom tarafından geliştirilen Kitaplara Ses uygulaması ile dileyen herkes, görme engelliler için gönüllü kitap seslendirebiliyor.

Teknolojiyi faydaya dönüştüren projeler üreten, Türk Telekom 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde de AKM'de çok anlamlı konser, sanat atölyeleri ve etkinliklere ev sahipliği yapacak.