Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı ile İstanbul’u dev bir eser ve muhteşem bir hizmetle daha buluşturacaklarını belirterek, “Testleri ve devreye alma işlerinin sonuna geliyoruz. İstanbullulara yeni bir hizmeti sunma gururuna erişiyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Başakşehir-Kayaşehir metro hattında basın açıklaması yaptı.  “Asrın felaketi” Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle milletçe çok zor günler, haftalar geçirildiğini kaydeden Karaismailoğlu, “Yüreğimizi yakan bu olayın ardından devletimizin, Bakanlığımızın tüm imkanlarını seferber ederek çalışma arkadaşlarımızla beraber vatandaşlarımızın yanına koştuk. Bu zorlu süreçte, bir yandan arama, kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarına omuz verirken, diğer yandan da depremzede kardeşlerimizin yarasını sarmaya, derdine derman olmaya çalıştık. Devletimiz ve milletimiz birlik oldu. Örnek bir dayanışmayla hem canlarımızı kurtarmak hem de yaraları sarmak için zamana karşı yarıştık. Çalışmalarımızı hala aynı azimle sürdürüyoruz. Depremin sebep olduğu izleri hızla ortadan kaldırıyoruz. Açılan yaraları hızla iyileştireceğiz. Çok daha güçlü ve gelişmiş şehirler kuracağız” ifadelerini kullandı.

MİLLETİMİZE NEYİN SÖZÜNÜ VERDİYSEK YAPIYORUZ

Başakşehir - Çam ve Sakura Şehir Hastanesi - Kayaşehir Metro Hattı’nın açılışına sayılı günler kaldığını belirten Karaismailoğlu, “Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle metro hattımızı İstanbulluların hizmetine sunmak için gün sayıyoruz. İstanbul’u dev bir eser ve muhteşem bir hizmetle daha buluşturacağız. Başakşehir -Kayaşehir Metro Hattı’mızın açılışı hepimize bir nebze moral olacak” dedi. 

6.2 kilometre uzunluğundaki hattın Başakşehir Metrokent istasyonundan başladığını dile getiren Karaismailoğlu, güzergahta Onurkent, Şehir Hastanesi, Kayaşehir ve Kayaşehir Meydan istasyonları olmak üzere 4 istasyon bulunduğunu söyledi. Karaismailoğlu, metro hattının Başakşehir-Kayaşehir arasında Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nden geçerek tasarım hızı saatte 80 kilometre olan araçlar vasıtasıyla saatte tek yönde 70 bin yolcuya hizmet verecek kapasitede olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Acil gündemimiz deprem bölgesi olmakla beraber Türkiye genelinde yapımları devam eden tüm projelerimizde çalışmalarımızı da başarıyla sürdürüyoruz. Biz vatandaşlarımızın yolunu açacak, geleceğini aydınlatacak, hayatını kolaylaştıracak ne varsa; milletimize neyin sözünü verdiysek yapıyoruz. 20 yıldır verdiğimiz uğraşlar sonucunda ortaya çıkan ‘büyük ve güçlü Türkiye’, çok şükür verdiğimiz sözleri tutmaya da acil ihtiyaçları gidererek vatandaşına derin bir nefes aldırmaya da muktedir. Bizler afette de pandemide de iyi günde de vatandaşımızın hep yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Hatırlayacağınız gibi mevcut İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetimi, pandemi sürecinde büyük faydalar sağlayan dünyanın en modern hastanelerinden biri olan ve günlük yaklaşık 100 bin vatandaşımızın kullandığı bu hastanemizin karayolu bağlantısını da yapmamıştı. En hayati ihtiyacın sağlık hizmetlerine ulaşım olduğu pandemi döneminde vatandaşımızın canının tehlikeye atılmasına elbette izin vermedik. Projeyi devraldık ve karayolu bağlantısını bir ay gibi çok kısa sürede hızla tamamladık.”

TOPLAM 10 BİN 250 METRE TÜNEL İNŞAATINI BİTİRDİK

Hastanenin yolunu yapmadıkları gibi metro hattını da yapmayacaklarını Bakanlığa bildirdiklerini, bunun üzerine projeyi derhal devraldıklarını ve yapım çalışmalarına tekrar başladıklarını kaydeden Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, proje hakkında şu bilgileri verdi;

“Mevcut İBB yönetiminden devraldığımızda yüzde 5 ilerleme seviyesindeki metro hattımız, faaliyetlerimiz neticesinde kısa sürede hızla ilerledi, test sürüşleri yapıldı ve işletmeye açılmaya hazırlandı. Projeyi devraldığımızda; 5 bin 662 metrelik NATM tünellerinin yalnızca 112 metresi kazılmış, 3 bin 298 metre TBM (Tünel Açma Makinası) tünellerine hiç başlanmamıştı. Hepsini tamamlayarak toplam 10 bin 250 metre tünel inşaatını bitirdik. 295 metre uzunluğundaki viyadük imalatlarını tamamladık. Ray işlerini 11 bin 595 metre ray döşeyerek tamamladık. 4 istasyonda toplam 32 bin 661 metrekare kapalı alan inşa ettik. Elektromekanik ve sinyalizasyon imalatlarını tamamladık. Son olarak testleri ve devreye alma işlerinin sonuna geliyoruz. Böylece İstanbullulara yeni bir hizmeti sunma gururunu hep birlikte yaşıyoruz.”

ÇAM VE SAKURA ŞEHİR HASTANESİ – BAĞCILAR ARASI 23 DAKİKAYA DÜŞECEK

Karaismailoğlu, hattın işletmeye alınmasıyla; kent merkeziyle başta Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ve Kayaşehir’deki yoğun nüfusa sahip toplu konutlar olmak üzere, bölgede ekonomik ve güvenli bir ulaşımı inşa ederken, diğer toplu taşıma modlarıyla da entegrasyon sağlayacaklarını kaydetti. Proje ile Metrokent İstasyonu’ndan Bağcılar-Kirazlı-Başakşehir-Olimpiyatköy hattına, Kayaşehir İstasyonu’ndan Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro hattına entegre olacağının altını çizen Karaismailoğlu, “Bu entegrasyonla Güngören, Bağcılar, Bahçelievler, Başakşehir ilçelerimizin İstanbul Havalimanı’na metroyla ulaşımı da sağlanmış olacak. Hattımızın işletmeye alınmasıyla Kayaşehir-Mahmutbey arası seyahat süresi 20 dakika, Metrokent – Bakırköy Özgürlük meydanı arası seyahat süresi 29 dakika, Metrokent – İstanbul Havalimanı arası seyahat süresi 24 dakika, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi – Bağcılar arası seyahat süresi 23 dakika olacak” şeklinde konuştu.

NİCE DEV VE ESERLER AÇILIŞ İÇİN SIRASINI BEKLİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin her türlü zorluğu aşabilecek güçte olduğuna vurgu yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “O nedenle depremzedelerimizin yaralarına merhem olmayı da ülkemizin geleceğini aydınlatmayı da en hızlı ve doğru biçimde sürdüreceğiz. Bir yandan afet bölgesini ihya edecek, diğer yandan başladığımız projelerimizi planlamamıza uygun biçimde birer birer milletimize sunacağız. Tüm projelerimiz başarıyla devam ediyor. Başakşehir Metromuzla birlikte; Ankara AKM-GAR –Kızılay Metrosu, Tunceli Singeç Köprüsü, Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı, Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Zigana Tüneli, Uşak Çevre Yolu, Antalya Demirkapı Tüneli, Kağıthane-Gayrettepe Metro Hattı gibi önümüzdeki günlerde açacağımız nice dev hizmet ve eserler de sırasını bekliyor” diye konuştu. 

İBB YÖNETİMİ METRO HATLARINI 10 YILDA BİTİREMEZ

Başakşehir - Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı’nın dışında  5 ayrı metro hattında da İstanbul için çalıştıklarını aktaran Karaismailoğlu, 2 ekimde Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı’nı, 22 Ocak’ta Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nı açtıklarını hatırlattı. Şu an İstanbul’un raylı sistem ağının 318 kilometre olduğunu, yapımı devam eden projelerin bitmesiyle bu rakamın 380 kilometreye yükseleceğinin altını çizen Karaismailoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

“Bugün yapımını İstanbul Büyükşehir belediyesinden yüzde 5 seviyesinde devraldığımız Başakşehir -Kayaşehir Metro Hattı’nı bu kadar kısa zamanda yüzde 100 seviyesinde bitirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu hattı İBB’den devraldığımız sırada yine İBB’nin sorumluluğunda olan ve aynı tarihlerde ihaleleri yapılıp yapımına başlanan İstanbul Büyükşehir belediyesi sorumluluğundaki Mahmutbey Esenyurt Metro Hattı’nda bugün için tamamlanma oranı yüzde 5’ti. Yine Bağcılar-Kirazlı-Halkalı Metro Hattı’nda da tamamlanma oranı maalesef yüzde 10’dur. Bu hızla söz konusu metro hatlarını mevcut İBB yönetimi 10 yılda bitiremez. Yapımından sorumlu oldukları metro hattına harfiyat dökenlerden de başka bir şey beklenmez. Bunlarında hesabını milletimizin sandıkta soracağından hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

HAYATA GEÇİRDİĞİMİZ PROJELERLE İSTANBUL’U MARKA ŞEHRE DÖNÜŞTÜRDÜK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak İstanbul’u bir baştan diğer başa modern raylı sistem ağlarıyla donattıklarına dikkati çeken Karaismailoğlu, “Biz, günübirlik tartışmalar yerine, ülkemizi ve İstanbul’u geleceğe taşıyacak mega projeleri hayata geçiriyoruz. Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projeler sayesinde İstanbul’u bir marka şehre dönüştürdük. İstanbulluların yaşam kalitesini yükselttik. Kimsenin şüphesi olmasın, İstanbul’a hizmet aşkımız asla bitmeyecek ve İstanbul’u geleceğe taşıyacak proje ve yatırımlarımız hız kesmeden devam edecek. 20 yılda neyin sözün verdiysek yaptık. 100 yılda tamamlanabilecek projeleri böylesi kısa bir süreye sığdırdık. Geçmişte yaptıklarımızdan gelen güvenle, yarınları da hep birlikte inşa edeceğiz. Aziz milletimiz bize her zaman güvendi ve milletimizin bize güveni, en büyük gücümüz oldu. Biz de bu güvenden aldığımız güçle milletimize umut olmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

www.midyatgundem.com