Yaman, Büyükşehir Belediyesi’nin 1 Yılını Değerlendirdi

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin 16 Kasım 2016 tarihinden bu yana yaptığı projeleri düzenlenen tanıtım programıyla anlatıldı.

İçişleri Bakanlığı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlendirilen Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, çalışmalarını değerlendiren bir programda değerlendirdi.  

Mardin Erdoba Elegans Otel'de düzenlenen programa,70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Altan Er, Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağır Akça, Emniyet Müdürü Hasan Onar, Mardin Müftüsü İsmail Çiçek, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleri, muhtarlar ve gazeteciler katıldı.

 “Mardin Halkının Hak Ettiği Projeleri Kazandırdık”

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, burada yaptığı konuşmada, Devletimizin ve hükümetimizin bize verdiği yerel yönetim görevini bir yıl içinde en iyi şekilde yerine getirerek Mardin halkının mutlu olmasını sağladıklarını söyledi.

Devletimizin ve hükümetimizin sağladığı olanakları ve Büyükşehir Belediye kaynaklarını son kuruşuna kadar Mardin halkına projeler olarak geri döndürdüklerini kaydeden Yaman şöyle konuştu: “ Sayın Cumhurbaşkanımız, Hükümetimiz ve İçişleri Bakanlığımız tarafından Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevlendirilmemizin ardından, ilimizin değişimi, gelişimi ve vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda şehri yeniden inşa etmek için, ilk günden itibaren hedefimizi belirleyerek yol haritamızı çizdik. Büyükşehir belediye bütçemizin her kuruşunun, şehrimize yatırım olarak geri dönmesi düşüncesi ile hareket ettik.” Dedi.

Amacımız, medeniyetler şehri olan Mardin’i geçmişi kadar büyük ve görkemli bir geleceğe hazırlayarak, herkesin yaşamak ve görmek istediği örnek bir şehir olmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Yaman, “Biz katılımcı ve şeffaf bir yönetim anlayışıyla, adalet ve dürüstlükten ödün vermeden, kaynakları planlı, programlı, etkili ve verimli kullanarak “sizin için çalışıyoruz” diyor, vatandaş memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak istiyoruz. “diye konuştu.

 “Bir şehirden daha fazlası” diyerek yola çıktıklarını anlatan Yaman, “İfade ettiğimiz bu kadim şehirde, Mardinli hemşehrilerimizin daha huzurlu, daha güvenli, daha temiz, daha modern ve daha konforlu hayat sürmeleri için gayret ediyoruz. Farklı dillerin, farklı kültürlerin ve farklı medeniyetlerin hayat bulduğu Mardinimizi, daha yaşanılabilir bir şehir haline getirmek için çalışıyoruz” dedi.

 “Bütçemizin Her Kuruşu Mardin’e Yatırım Olarak Döndü”

Projeler konusunda da bilgi veren Yaman sözlerini şöyle sürdürdü: “İlimizde topyekûn proje hamlesi gerçekleştirdik. Bu kapsamda gece gündüz demeden çalıştık. Kızıltepe Kavşağı Battı Çıktı Projesi ile trafik sıkışıklığına çözüm bulacağız. Şehir genelinde tüm yollarımızda da rekor kırdık. Kırsal mahallelerimizin yollarını beton asfalt ile tanıştırdık. Toplamda 1600 kilometre beton asfalt yaptık. Yolu olmayan 1500 kilometre kırsal mahalleyi yol ile tanıştırdık. Bunun yanında otoparklarımızın yapımı devam ediyor. Sosyal sorumluluklarımızda çığır açtık. “mardinmasa” ve Sosyal Hizmet Daire Başkanlığımız ile kanayan yaraları sardık. Spor ve sanat seven gençlik için harekete geçtik. Eski Mardin’de sokaklarımıza güzellik kattık. Kadınlarımız çalışmalarımızla kendilerini özel hissetti. Turizm de gelen huzurla patlama yaşadı. İstihdama ve çevreye yönelik yatırımlar ile hemşehrilerimiz için çalıştık. Kısacası Mardin’de her kesime dokunan ve mutlu edecek işleri sağladık”.

Bir yıllık çalışmaların video ile anlatıldığı programda Mazruna ekibinin gösterileri ve müzik dinletileri ile sürdü.

Konuşmaların ardından Yaman katılımcılar ile hatıra fotoğrafı çektirdi.