Başkan Şahin Lavanta hasadına katıldı

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, lavanta bahçelerini ziyaret ederek üretici kadınlarla beraber hasat yaptı.

Mardin’in Midyat İlesine bağlı Eğlence kırsal mahallesinde Lavanta bahçelerini gezen Şahin’e, buradaki kadınlar lavanta demeti hediye etti. Başkan Şahin, tek tek ilgilendiği kadın ve çocuklarla sohbet etti. Daha sonra lavanta bahçesindeki kadınlarla bir süre sohbet eden ve fotoğraf çektiren Veysi Şahin, kadınlarla beraber hasat yaptı.

Lamia Kurt’a ait 15 dönün tarlaya Midyat Belediyesi ve Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM)  desteği ile lavanta ekildi. İki yılda ürün veren lavantanın hasadı yapıldı. Lavanta hasadına Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Lavantam tarlasında fotoğraf çekim alanları için kamelya ve tarlaya parke yol sözü verdi.

Midyat İlçesine bağlı Eğlence Köyünde 40 yıldır ekilemeyen 15 dönümlük tarlaya, Midyat Belediyesi ve ÇATOM desteği ile lavanta ekildi. Lamia Kurt’ a ait tarlada ekilen lavantalar 2 yılda ürün verdi. Belediye Başkanı Veysi Şahin’in lavanta hasadına katıldı.

Midyat’ta ilk lavanta hasadı gerçekleştirildi

Başkan Şahin Belediye olarak her zaman kadınların yanında olduklarını ve her türlü desteği verdiklerini kaydetti.

Başkan Şahin, “ Öncelikle emek sarf eden kadınlarımız başta olmak üzere, emeği geçen ÇATOM sorumlusu Gülten Erol hanıma ve Kadın girişimci Lamia Kurt’a çok teşekkür ederim. Bu güzel manzarayı burada hep beraber görmekten çok büyük bir mutluluk duydum. Midyat Belediyesi olarak bu bayanlarımıza her konuda destek olacağımızı söyledik. Yol ile ilgili problemlerini en kıssa sürede çözeceğiz. Kadınlarımızın dinlenmeleri için taleplerini yerine getireceğiz. Lamia Kurt’un 15 dönümlük tarlasına ekilen lavantalar yeni iş ve istihdam alanları yarattı. Midyat Çok Amaçlı Toplum Merkezi bünyesinde, ilçemizin bereketli topraklarında özenle yetiştirilen lavantalarımızın hasadına katıldık. Kadınların aile bütçelerine katkı sağlamaları ve ayakları üzerinde durmalarını sağlayacak bir proje. Batı da olduğu gibi Lavanta tarlasının evlenen çiftlerin fotoğraf çekmek için uğrak yerlerinden bir olacağına inanıyorum. Kamelya ve yolunu belediye olarak düzenleyeceğiz” dedi.

Midyat Çok Amaçlı Toplum Merkezi Sorumlusu Gülten Erol, ÇATOM’da kurslara katılan 30 dolayında kadının, Lavanta tarlasında gönüllü olarak çalıştığını söyledi.

Erol “ÇATOM olarak, Lavanta ekimine, bakımına ve hasadına gönüllü olarak destek verdik. Hasat sonrası topladığımız lavantaların yağını çıkardık. Lavantanın bölgede yaygınlaşması için bir fırsat doğdu. Diğer çiftçilerimize örnek teşkil etmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Tarla sahibi Lamia Kurt, destek veren herkese teşekkür ederek “ Çok heyecanlı ve mutluyum. Belediye Başkanımıza ve ÇATOm sorumlusu ve çalışanlarına minnet borçluyum. İlk ürünümü aldım, iyi bir verim ve kazanç elde edeceğim için mutluyum” dedi.

Başkan Şahin’e AK Parti Midyat İlçe Kadın Kolları Başkanı Muazzez Acar, Midyat ÇATOM Sorumlusu Gülten Erol, Eğlence Mahalle Muhtarı Mehmet Deder, Sarıkaya Mahalle Muhtarı M. Zeki Tuncer eşlik etti.

Selahattin Erol

Midyat, Mardin, Lavanta, Veysi Şahin, Lamia Kurt, Gülten Erol, Muazzez Acar, 

www.midyatgundem.com

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023, 14:07
YORUM EKLE