Dinler ve Diller Korusundan 5 dilde konser

AKM'Türkçe, Arapça, Kürtçe, Süryanice ve Ermenice konser düzenlendi.

Dinler ve Diller Korusundan 5 dilde konser

Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğünce, Atatürk Kültür Merkezi'nde "Öğretmenler Günü" dolayısıyla, Türkçe, Arapça, Kürtçe, Süryanice ve Ermenice konser düzenlendi.

Konserde, 5 dilde Mardin yöresine ait şarkı ve türküler seslendirildi. Büyükşehir Belediyesi Mazruna Gösteri Topluluğu, yöresel oyunlar oynadı.  İmamlardan oluşan ilahi grubu ve Kırklar Kilisesi İlahi Grubu ve Ezidice ilahiler seslendirdi.  

5 dilde seslendirilen şarkı, türkü ve ilahiler, kültür merkezine gelen öğretmenler tarafından büyük beğeni kazandı.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, öğretmenlerin, 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutladı.

Gün içerisinde çeşitli etkinlikler düzenlediklerini anımsatan Yaman, “Şehitlikleri, emekli, hasta öğretmenleri ziyaret ettik. Akşam finalini Büyükşehir Belediyesinin Dinler ve Diller Korusu ile bitirmiş olduk.” dedi.

Grubun 5 dilde konser verdiğini belirten Yaman, şunları söyledi:  “Bu koro önemli bir koru. Çünkü Mardin’in sokaklarında konuşulan dillerle reparaturarları var. Hem de inancalarla alakalı ilahiler seslendirildi. Gördüğünüz gibi Türkçe, Arapça, Süryanice, Kürtçe ve Ermenice kent türküleri seslendirildi. Daha sonra hem İslami eserler, Ezidi ve Süryanice ilahiler söylendi. Öğretmenlerimizle birlikte konseri izledik.”

Yaman, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Mardin önemli bir örnek. Kentimizde hem farklı diller hem de farklı diller hem de farklılıklar bir arada yüzyıllardır yaşıyorlar. Birbirlerini özümseyerek farklı kültürler oluşturmuşlar. Kentimizin bu durumu inşallah bütün dünyaya örnek olur ve birlikte yaşama kültürümüz inşallah bütün dünyaya hakim olur. Böylelikle ne sıkıntı çeken topluluklar olur nede sıkıntı veren topluluklar olur. İnşallah hep beraber kardeşlik içerisinde yaşayacağız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER