MAÜ’den Yenilenebilir Enerji

- Mardin Artuklu Üniversitesi, yenilenebilir enerji alanındaki tüm ilgilileri bir araya getirerek bilgi ve deneyim paylaşımının yapılması amacıyla çalıştay düzenliyor

MAÜ’den Yenilenebilir Enerji

Girişimci bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Mardin Artuklu Üniversitesi,yenilenebilir enerji alanındaki tüm ilgilileri bir araya getirerek bilgi ve deneyim paylaşımının yapılması amacıyla düzenleyeceği “Yenilenebilir Enerji” çalıştayına ulusal ve uluslararası bilim insanının, kamu kurum yetkilisinin, özel sektör ve sivil toplum temsilcilerinin katılım göstermesi çağrısında bulundu.

1-3 Mart tarihlerinde düzenlenmesi planlanan çalıştayda, ulusal ve uluslararası düzeyde önceliklerin, sorun ve ihtiyaçların ve daha birçok konunun dile getirilmesininim arzulandığı belirtildi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının diğer türlere göre yeni sayılabilecek bir alan olması nedeniyle bu alandaki bilgi ve deneyim paylaşımının önemine değinen Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.İbrahim Özcoşar,

“Günümüz dünyasında artan nüfus, hızlı kentleşme ve endüstriyel üretimle birlikte enerji ihtiyacı hızla artmaktadır. Enerji ihtiyacının kömür ve fosil yakıtlar gibi geleneksel kaynaklardan sağlanması, bu kaynakların sınırlı olması yanında maliyet ve çevre problemlerini de beraberinde getirmiştir. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı yenilenebilir veya temiz enerji kaynakları birçok ülkenin yöneldiği ve yatırım yaptığı bir alan haline gelmiştir. “dedi.

Başta Türkiye’nin de üyesi olduğu OECD ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin enerji politikalarında değişikliğe giderek yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimi ve kullanımını teşvik etmekte olduğuna dikkat çeken Özcoşar, Ülkemizin de son yıllarda bu alanda yaptığı yasal düzenlemeler ve yatırımlar ile yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimini ve kullanımını teşvik eder nitelikte hamleler yaptığını belirtti.

“Yenilenebilir Enerji” çalıştayının online olarak yapılacağını belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı  Prof. Dr. M. Cemal OĞUZ;  açılış konuşmaları, genel oturumlar, sunumlar ve flash konuşmalar ile etkileşimli, canlı ve verimli olacak  Çalıştaya,, Ülkemizdeki ve birçok ülkeden bilim insanının, kamu kurum yetkilisinin, özel sektör ve sivil toplum temsilcilerinin katılımını beklediklerini ifade etti.

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 23:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER