Midyat’ta, 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü Kutlandı

Mardin’in Midyat ilçesinde 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Midyat’ta, 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü Kutlandı

Işıklar Mahallesi Festival Alanı'nda düzenlenen etkinlikte, sokak hayvanları için Midyat Belediyesi ile Midyat Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği işbirliği ile hayata geçirilen 'Bir Kap Yemek, Bir Kap Su' projesi kapsamında parklara suluk ve mama kapları yerleştirildi.

Midyat Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği (Hay-Der) Başkanı Zeynel Abidin Erdem,4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü  etkinliğinin ardından yaptığı açıklamada; Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin ve belediye bünyesinde sokak hayvanlarına sahip çıkıldığını söyledi.

Sokak hayvanlarını toplayarak barınaklara getirdiklerini dile getiren Erdem,  "İlçemizde hayvanların kontrolsüz üreme popülasyonlarını kontrol altına alabilmek için başı boş, sahipsiz, bakıma muhtaç ve yaralı hayvanları, Midyat Belediyesinin bize tahsisi ettiği araç ile Mardin Büyükşehir Belediyesi rehabilitasyon merkezine getirerek kayıt altına alınıp kısırlaştırılıp aşıları yapıldıktan sonra mikro cip takılıp 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu gereğince alındığı yere tekrar bırakılmasını sağlıyoruz. Bunları kısırlaştırdıktan sonra aşılarını yapıyoruz. Daha sonra bakıma muhtaç olmayanları şehrin belirli noktalarındaki beslenme alanlarına bırakıyoruz. Barınaktaki birçok hayvanın bakımı yapıldıktan sonra bunları sahiplendiriyoruz." şeklinde konuştu.

Erdem, Sokak hayvanlarına mama yardımında bulunan hayvan severlerle birlikte, İlçenin farklı noktalarındaki beslenme alanlarına gidilerek, sokak hayvanları beslendi.

4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü Etkinliğe, Belediye Başkan yardımcıları Abdurrahim Çelik, Masım Cengiz, İlçe Emniyet Müdürü Mevlüt Tüylü, Kent Konseyi Başkanı Zeyni Bedir, İlçe Kadın Kolları Başkanı Muazzez Acar, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Berna Baysal Çelik, Midyat Belediyesi Özel Kalem Müdürü Halil Polat, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Fatih Maral ve çok sayıda gönüllü hayvan sever katıldı.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2021, 09:48

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Safiye Kaya
Safiye Kaya - 8 ay Önce

Emeği geçenlere teşekkürler, sokak hayvanları için düzenli olarak beslenmeli, ihtiyaçları da karşılanmaktadır.

Ahmet Arslan
Ahmet Arslan - 8 ay Önce

Özellikle sokak hayvanları için kalıcı ya da geçici barınaklar olmalı.

Ayşe Kaya
Ayşe Kaya - 8 ay Önce

Lütfen, Sokak hayvanları için konulan su ve mama kaplarına çöp atmayın.

SIRADAKİ HABER