Midyat’ta ‘Kitap Kafe’ hizmete girdi

İlim Yayma Cemiyeti ve Gençlik Spor Bakanlığı Gençlik Projeler, destek programı çerçevesinde Midyat’ta Kitap Kafe açıldı.

Midyat’ta ‘Kitap Kafe’ hizmete girdi

Midyat’ta ‘Kitap Kafe’ hizmete girdi

MARDİN - İlim Yayma Cemiyeti ve Gençlik Spor Bakanlığı Gençlik Projeler, destek programı çerçevesinde Midyat’ta Kitap Kafe açıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destekleme kapsamında desteklenen “Gençlerimiz Kendini Geliştiriyor” projesi bünyesinde açılan Kitap Kafe; Gençlerin hem kitap okuyabileceği, hem de çay-kahve içebileceği mekan hizmete girdi.

Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin, açılışta yaptığı konuşmada bu ve buna benzer projelerle çok güzel yerlere gelineceğini belirterek, Midyat’ta çok güzel şeyler olduğunu ve olacağını söyledi.

Tekin şöyle konuştu: “Midyat’ta gençlere yönelik projelerde 1. 7 milyon TL’lik kaynak yarattık. Bunun içinde Ankara, İstanbul İzmir gezileri var. Hayatında hiç uçak görmemiş çocuklarımızın uçağa bindirip göndereceğiz. Çocuklarımızın bir kısmını Avrupa’ya göndere caz. Almanya’dır İtalya’dır bir çok Avrupa ülkesi bunun ötesinde orkestra var çocuklarımız için, bunun ötesinde gez var, bun içerisinde çeşitli sportif aktiviteler var.” Şeklinde konuştu.

İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün, 66 yılı geride bıraktıklarını 68 yiğit insanın bir araya gelmesiyle, ülkedeki ihtiyacı karşılamak üzere cenazelerin dahi kaldırılamadığı bir ortamda, dini vecibelerin dahi yerine getirilemediği bir ortamda buna çare üretmek üzere imam hatip okulları kurmaya, açmaya, korumaya, kollamaya karar verdiklerin i ve bugünlere kadar geldiklerini söyledi. 

Tülün, şöyle konuştu: ” aktif öğrenci misafir ettiğimiz 183 yurt ile birlikte, hazır hale getirdiğimizde şu anda 210 yurdumuz var. Şu anda 28 bin öğrenciyi barındırıyoruz. Bu açtığımız kitap kafe gençlik merkezi gibi kültür merkezlerimiz 100’ ulaşmak üzere. Biz sadece imam hatip okullarının mezunlarına öğrencilerine değil artık üniversite öğrencisi olan bütün Türkiye gençliğine kapılarımız açıyoruz.” Dedi.

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu’ da dünyanın neredeyse Türkiye ye kılıç salladığı bir dönemde ilim yayma cemiyetinin bu tür kafelerinde okunacak kitaplar çok önemeli olduğunu söyledi.

Bizleri kendi değerlerimiz ile buluşturacağını belirten Miroğlu şöyle devam etti. “iki yüzyıldır bu ülkenin ulusal onuru, milli onuru yeniden bu çağın koşullarında yeni bir diriliş ortaya koyuyor. Bu dirilişin müstesna bir lideri var Recep Tayyip Erdoğan… Dolayısıyla dikkat ederseniz dünyadaki bütün Türkiye’ye düşmanlarının ateş etiği yeryüzünde tek lider haline gelmeyi başardı, iyi ki başardı diyoruz. Çünkü bunu başarmak öğle her liderinde yiğidin harcı değildir. “ diye konuştu.

AK Parti MKYK Üyesi, Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı Zeynep Alkış ise, bu cemiyetin kitap kafesinde imam hatipli biri olarak bu camiada yetişmiş biri olarak gelip hasbihal ve muhabbet edeceğini Midyat’ta kitap kafa açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ettiğini kaydetti.

İlim Yayma Cemiyeti Midyat Şube Başkanı Tarık Demir Sosyal ve kültürel faaliyetleriyle bir şehri imar edecek kültürel faaliyetlerle uğraştıklarını söyledi.

Kitap Kafe açılış törenine, Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Midyat Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal ve çok sayıda davetli katıldı.

Kitap Kafe, Cumhuriyet Bulvarı Eski Hastane Karşısı Beyazsu İş Merkezi'nde faaliyet gösterecek

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 21:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER