Midyat’ta Pkk'nın Katlettiği 26 Kişi Anıldı

Midyat İlçesi'ne Bağlı Kayalıpınar Mahalle’sinde 1993 Yılında PKK'lı Teröristlerin Mayınlı Saldırısı Sonucu Ölen 8'i Çocuk 26 Kişi Anıldı.

Midyat’ta Pkk'nın Katlettiği 26 Kişi Anıldı

 Mardin'in Midyat İlçesi'ne bağlı Kayalıpınar mahallesinde 1993 yılında PKK'lı teröristlerin mayınlı saldırısı sonucu ölen 8'i çocuk 26 kişi anıldı. Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin, 24 yıl önce 26 vatandaşımızı, 26 kardeşimizi burada hunharca, acımasızca, vahşice katledicini söyledi.

Kayalıpınar Mahalle’sinden 1993 yılında PKK'lı teröristlerin yola döşediği mayının patlaması sonucu ölen 8'i çocuk 26 kişi için ölüm yıl dönümlerinde Kaymakamlık ve Garnizon Komutanlığınca hazırlanan programla anma töreni yapıldı. Kayalıpınar Mahallesi İlkokulu ve ortaokulu bahçesinde düzenlenen Törene, Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin, Midyat Garnizon Komutanı İstihbarat Albay Ebubekir Oğuz Utku, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Halil İbrahim Çiftçi, Emniyet Müdürü Temel Salman, daire amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve köylüler katıldı.

Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin, katledilenlerin yasını tekrar tutmak için geldiklerini belirterek, "Şunu açıkça belirtmek istediğim şey, bu ülkede Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı, Süryani’si, Ezidi’si, Alevi’si, Sünni’si ile bir bütünüz. Biriz, beraberiz.” dedi.

Bölmeye, 15 Temmuz’da parçalamaya, çalışan farklı örgütlere de nasıl direneceğimize de şahit olduğumuzu söyleyen Tekin, “Tankların önünde yattı bu millet. Vatan için, toprak için, namus için bayrak için. Milletimize kast etmek isteyen bir tane b ölücü terörist kalana kadar davamıza devam edeceğiz. Biz vatanın davasını güdüyoruz. Bayrağın, milletin, davasını güdüyoruz. Hiçbir şekilde bu vatana kast eden kişilerden, örgütlerden korkumuz yoktur. Bundan 24 yıl önce 26 şehit verdik, bugün olsa hepimiz bu göreve seve seve hazırız.” Dedi.

Kayalıpınar Muhtarı ve Köylüler adına konuşan Hüseyin Ağırman da, 24 yıl önce yaşadıkları acıyı unutamadıklarını ifade ederek, bu acıyı asla unutmayacaklarını söyledi.

Henüz iki yaşında iken babasını kaybeden Hasret Aktekin’ ise, aziz şehitlerimiz kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü uğruna şanlı bir tarih yazarak şahadet mertebesine ulaştıklarını tehditler karşısında bu büyük millet şehit olmayı her zaman bir onur ve guru kaynağı olarak gördüklerini söyledi. Aktekin, “babam şehit olduğunda ben iki yaşındaydım. İki yaşındaki bir çocuk için bu öyle bir acı ki haykırsak ta, ağlasak ta, ağıtlar yaksak ta tarif edemeyiz.” Diye konuştu.

 Köy meydanındaki konuşmaların ardından, ölenlerin ruhuna, ülkenin birlik ve beraberliğine yönelik dualar Midyat Müftüsü Mehmet Şafi Bilik ve ilçe Vaizi İdris Yıldırım tarafından okunduktan sonra ölenlerin mezarlarının başında da dua edildi ve ölenlerin yakınlarına başsağlığı dilendi. Tören bitiminden sonra şehitler için mevlit yemeği verildi.

Törenin ardından şehit yakınlarından Abdullah Ağırman, 1993 yılında haince, hunharca, katledildiler. Bu insanların arasında İki amcam vardı. Eşi ve 5 torunu vardı. O zaman ilkokula gidiyordum. O günden bu güne aynı acıyı yaşıyoruz, hisse ediyoruz her gün. Allah devletimizden razı olsun.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 11:42
YORUM EKLE