Molla Ebuzeyd Onuş'un, dar-ı bekaya irtihalinin ardından

- Molla Ebuzeyd Onuş'un dar-ı bekaya irtihalinin ardından, günümüzde misafirperverliğin müstesna örneği; Midyat Çavuşlu mahallesi, 

Molla Ebuzeyd Onuş'un, dar-ı bekaya irtihalinin ardından

Günümüzde misafirperverliğin müstesna örneği; Midyat Çavuşlu Köyü 

13.02.2023 Tarihinde Molla Ebuzeyd Onuş Hocaefendinin vefatı dolayısı ile  Mardin-Midyat ilçesinde bulunan kendi  köyünde defin merasimine katıldık.
 

İlmin sahibine ne kadar vefalı olduğunu bir kez daha görerek şahit olduk. Zira mahşeri kalabalık "Ebuzeyd Onuş" Hocamızı Rabbine yolcu etti.
Bu durum bölgede eşine az rastlanılan bir cenaze merasimiydi.


Yatsı sonrası taziye sahiplerinin normalin üstünde misafirleri olması mevcut köyde kalma imkanı olmaması hasebiyle nerede kalacağımızı düşünürken Çavuşlu Köyünde görev yapan Muhammed Emin Araz ve Abdülkadir Baysal Hocalarımızın üst seviyede gösterdikleri ilgi ile misafirleri özel araçlar ile 22 Km uzaklıkta bulunan Çavuşlu Köyü "İlim İrfan Kur'an Kursunda"  eşine az rastlanır biçimde iki gün boyunca ağırlayıp  kendilerine ve Çavuşlu (Şoruzbah)  Köyüne yakışır şekilde misafirperverlik göstermeleri bulundukları Kur'an Kursunda (Medrese) verdikleri eğitim metodunun da bu minvalde olması bizleri gelecek adına umutlandırdı.

Çavuşlu İlim İrfan Kur'an Kursu


Bu süreçten sonra "Evladımı hangi Kur'an Kursuna yollamalıyım?"  diyen ailelere burayı tavsiye etmeyi kendimize borç biliriz.

Zira onların derdi öğrencilerine salt ilmi katkı sağlamak değil işin manevi boyutuna yatırım yaparak ilim ve irfan öncüsü bir nesil yetiştirme mücadelesi vermektir.
Bu Kur'an Kursu'nun ana fikri,ilmi ve fikri anlayışı bu düşünce üzerine bina edilmesi takdire şayandır.


Unutulmamalı ki; Eğitim sadece yazılı bilgileri ezberletmek değil, bilakis Muhammed Emin-Abdülkadir Hocalarımızın yaptıkları gibi yazılanları uygulamaktır.

Kendileri belkide açık şekilde övüldükleri için bu hatıra yazısından rahatsız olabilirler,fakat hak edenin hakkını vermek milletimize karşı sorumluluğumuzdur.
Bu kalitedeki Hocalarımızın "Molla Ebuzeyd Onuş" Hocaefendinin talebeleri olması da merhumun yetiştirdiği öğrencilerin nasıl olduklarını açığa çıkartıyor.
Çavuşlu (Şoruzbah)  halkına tavsiyem; Hocalarımızın kıymetini bilip hizmetlerinde onları daha çok desteklemeli ve yanlarında olmaları.

Hidayete tabi olanlara,İslam'a hizmet edenlere kalbi selam...

Süleyman Orhan 

Kur'an Kursu Hocalarının Restore ettikleri Eski bir Camii

www.midyatgundem.com

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2023, 08:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yunus El Mardinî
Yunus El Mardinî - 7 ay Önce

Süleyman Hocamızın kalemine sağlık Kalbinin güzelliklerini kalemi ile bize aktardığı için

Abdurrezzak Kaya
Abdurrezzak Kaya - 7 ay Önce

Hocalarımızın Yüce İslama olan bu hizmetlerini kaleme alan ve aynı zamanda gönlümüzden geçene tercümanlık eden Süleyman hocamıza teşekkür ediyoruz. Allah (cc) bizleri ihlas ve samimiyetten ayırmasın.

İdris CEBECİ
İdris CEBECİ - 7 ay Önce

MaşAllah. Rabbim hocamıza rahmet eyleisn. Ailesine sabr-ı cemil nasip eylesin. Kednilerini İslami hizmet ve eğitime vakfeden Mehmet Emin ve Abdülkadir hocalarımızdan ve çok muhterem hocalarından Allah razı olsun. Amellerini bereketerindesin. Kendilerine sağlık ve afiyet bahşetsin. Bu güzel çalışmadan ve muhterem hocalarımızı bize kalemiyle hatırlatan genç ve çalışkan bir kardeşimiz olan Süleyman ORHAN kardeşime teşekkür ederim. Rabbim hak ve hakikatin dili eylesin kendisini.

Ömer ulus
Ömer ulus - 7 ay Önce

Kıymetli Süleyman hocam bir çoğumuzun gönlünden geçenlere tercüman olmuş hocalarımızın ihlas üzere yaptıkları hizmetleri daim olsun Rabbim dareyn saadetine vesile eylesin.. Süleyman hocamızın bu yazı vesileyle çok güzel bir yönüne daha vakıf olmuş olduk yazılarınızın devamını dilerim

BAYRAM ALİ ÖZMEN
BAYRAM ALİ ÖZMEN - 7 ay Önce

Hocam öncelikle kaleminize yüreğinize sağlık Artvin'den selamlar bu medresedeki eğitimi ben de duydum çevredeki tüm arkadaşları okumak isteyenlere buraya davet ediyorum

Mustafa Akyüz
Mustafa Akyüz - 7 ay Önce

Süleyman hocam ağzınıza sağlık kaleminize kuvvet, Ne mutlu Ebû Zeyd hocamıza böyle güzel hocalar yetiştirmiş Rabbim Ebû Zeyd hocamıza rahmet eylesin, hocalarımızın da hizmetlerini daim eylesin, Süleyman hocam bu güzel yazılarınızın devamlı olması temennisiyle sağlıcakla kalın(İZMİR)

Mahmut onuş
Mahmut onuş - 7 ay Önce

Bu güzel yazılarından dolayı ve bizleri aydinlattigindan dolayı Süleyman Orhan hocamızdan Yine bu yazıya konu olan merhum Molla Ebuzeyd Onuş hocamızdan ve yetiştirdiği öğrencilerinden ve şuanda medreseye bulunan hocalar ve talebelerden Rabbım ebeden daimen razı olsun inşAllah.

Yusuf olcay
Yusuf olcay @Mahmut onuş - 7 ay Önce

Almanya Berlinden Selamlar! Doğunun misafirperverliği ve alimlerini kaleminize döktüğünüz için Teşekkür ederim Süleyman Hocam. Allah muaffak etsin..

Yasir Avcular
Yasir Avcular - 7 ay Önce

Sayın Süleyman Hocam Ağzınıza sağlık Rabbim ilminizi artırsın Yazınız çok güzel olmuş Tebrik ederim