Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı kent genelinde yeşillendirme çalışmalarına ara vermiyor. Şehrin modern ve yaşanılabilir bir görünüm kazanması için giriş noktaları olan caddelerin kenarları ile orta refüjlerde çiçeklendirme, fidan, ağaç, çalı ve sarmaşık dikimini sürdürüyor.

Bu kapsamda, Protokol Yolu, Hop Geçidi, Diş Hastanesi Kavşağı, Diyarbakır Yolu Akresta Geçidi Orta Refüjü, Vali Ozan Caddesi, Mardin Devlet Hastanesi Kavşağı, Kızıltepe-Nusaybin İpekyolu Orta Refüj, Kabala Yolu, Trafik Eğitim Parkı, Artuklu Belediyesi Kavşağı, Mini Mardin, Üniversite Kavşağı, Kızıltepe Şahkulubey Caddesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkında olmak üzere toplam 364.000 adet mevsimlik çiçek, 7.500 adet ağaç, 10.000 adet çalı ve 250 adet sarmaşık dikimini gerçekleştirdi.

Kent genelinde yeşil alanların artırılması için başlatılan ve Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’ın katılımlarıyla 2022 yılında şehrin farklı noktalarında toplam 532.643 fidan dikimi yapıldı.  

Vatandaşların rahat nefes alabilecekleri, dostları ile sohbet edebilecekleri ve çocukların huzur için oynayabilecekleri ortamların oluşturulabilmesi adına 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı yenilendi, Yeni TOKİ mevkiinde 24.000 metrekare alan üzerine Şehit Vedat Kaya Parkı ile şehrin farklı noktalarında 3 adet park olmak üzere toplam 4 adet parkın yapımı bitmek üzere.

Kırsal mahallelerdeki çocukların parklardan yoksun kalmaması adına başlatılan çalışmalarla 100 adet çocuk oyun grubu kuruldu.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı düzenli olarak şehrin farklı noktalarında yabancı ot temizleme, çim ve ağaç sulama, çim biçme, ağaç budama, ağaçlandırma, mevsimlik çiçek ve fidan üretimi ile ilçelerde temizlik çalışmalarını sürdürüyor.