İSTANBUL (AA) - Atık seramik ürünlerin sanata geri kazandırıldığı ve sanatçı Ömer Faruk Söyler'in kendine özgü doku çalışmalarını yansıttığı "Çark Seramik Sergisi", İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Sanat Galerisi'nde ziyarete açıldı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, İGÜ'den Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Günay'ın küratörlüğünü yaptığı, atık seramiklerin yeniden dönüştürülerek sanat eserlerine dönüştüğü "Çark Seramik Sergisi" sanatseverlerle buluştu. İGÜ Sanat Galerisi'nde ziyaretçilerle buluşan sergi, 19 Aralık'a kadar açık olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İGÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, İGÜ olarak sanatın her dalına çok önem verildiğini, üniversite bünyesinde Satpark, Teknopark ve Sosyopark yapılanma çalışmalarıyla araştırma üniversitesi olma vizyonunu genişletme yolunda ilerlendiğini belirtti. Sanatçıyı yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik eden Şahin, üniversite olarak geri dönüşüm çalışmalarına çok değer verdiklerini, sıfır atık çalışmaları kapsamında bunu projeye çevirerek, üniversite bünyesinde böyle bir projeyi hayata geçirmek istediklerini de ifade etti.

Serginin küratörlüğünü yapan Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Günay ise eserlerinde geri dönüşüm ve sıfır atık vurgusu yapan sanatçı Ömer Faruk Söyler'i yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik ettiğini aktararak, sanatçının adının ilerleyen yıllarda daha sık duyulacağını belirtti.

- "Simetrik formlarla atık parçaları yeniden bir bütün hale getiriyorum"

Sergiye gelen ziyaretçilere özel "workshop" yapan sanatçı, aynı zamanda çamur çalışmalarını deneyimlemek isteyen katılımcılara denemeler de yaptırdı. Kaseler, servis tabakları, kırılan ve kullanılmayan kaplara şekil vererek hayvan figürlerine çeviren, endüstriyel ürünleri sanat eserlerine dönüştüren Ömer Faruk Söyler, "Klasik torna ile yapılan çalışmalara zanaat deniyor ancak ben atık olan endüstriyel seramik ürünleri ekstra başka bir ürün kullanmadan çamur tornasından geçirerek yeniden sanata kazandırıyorum. Dünyada ilk olma özelliğine sahip. Simetrik formlarla atık parçaları yeniden bir bütün hale getiriyorum. Bu şekilde zanaattan sanata bir dönüşüm yapılmış oluyor." ifadelerini kullandı.

Uluslararası birçok sergide özel koleksiyonları yer alan sanatçının eserlerinde dikkati çeken bir diğer nokta ise kendine ait patenti olan doku çalışmaları. Bu dokular farklı teknik ve malzemeler kullanılarak ortaya çıkıyor. Doku çalışmaları ile uluslararası alanda birincilik ödülü de kazanan Söyler, hem geri dönüşüme yaptığı vurguyla hem de endüstriyel ürünleri sanat eserlerine dönüştürmesiyle beğeni topluyor. En büyük hedefinin ilerleyen yıllarda bütün atık seramik parçaları toplayarak büyük bir sanat eseri oluşturmak olduğunu aktaran Ömer Faruk Söyler, "Bu zamana kadar yaptığım çalışmalarda amacım farklı bir doku bulmaktı. Yaptığım birçok çalışma sonucu bir benzeri olmayan dokuyu oluşturdum. Bu doku ise farklı teknik ve malzemeler ile ortaya çıkıyor. Doku çalışmaları çark veya çamur tornası dediğimiz dönen alet üzerinde yapılıyor. Bu sayede kendi buluşumu yani dokuları eserlerime yansıtıyorum." değerlendirmesinde bulundu.