550 Kaçak Elektrik Trafosu Tespit Edildi

Mardin’de 9 Ayda 550 Kaçak Elektrik Trafosu Tespit Edildi

550 Kaçak Elektrik Trafosu Tespit Edildi

Mardin’de 9 Ayda 550 Kaçak Elektrik Trafosu Tespit Edildi

Dicle Elektrik tarafından yapılan denetimler sonucunda Mardin’de, son 9 ay içerisinde çoğu tarımsal sulamada kullanılan 550 adet kayıt dışı kaçak trafo tespit edildi.

Bir kısmına savcılık kararıyla el konulan trafoların gücünün, yaklaşık 150 bin nüfuslu bir ilin tükettiği elektriğe eşdeğer olduğu, kaçak olarak gerçekleşen tüketimin ise ekonomiye bir sezonda yaklaşık 105 milyon lira zarar verdiği belirlendi.

Dicle Elektrik’in kayıt dışı tüketim ile mücadelede ne kadar haklı olduğu Mardin’deki denetimler ile bir kez daha ortaya çıktı. Sorumluluk bölgesinde 5 yılda 1.6 milyon lira yatırım yapan Dicle Elektrik, tüketicilerine kayıpsız, kesintisiz ve kaliteli enerji verme çabasını sürdürüyor. Enerji kalitesini en fazla etkileyen kayıt dışı kullanımla her alanda mücadele eden enerji şirketi, yeri geldiğinde drone dahil teknolojinin sunduğu tüm imkanlardan yararlanıyor. Dicle Elektrik Dağıtım Mardin İl Müdürlüğü ekiplerinin yılbaşından bu yana gerçekleştirdiği denetimler sonucunda yaklaşık 9 ayda çoğu tarımsal sulama amacıyla kullanılan 550 adet kayıt dışı, abonesiz trafo tespit edildi. Bu trafolardan bir kısmına savcılık kararıyla el konulurken, bir kısmına ise fiziki engelleme, saklama veya kaçırma gibi sebeplerden dolayı el konulamadı. El konulamayan bu trafolar ile ilgili olarak ise yasal süreçler başlatıldı.

88.000 KVA Gücünde

Yapılan incelemeler sonunda Mardin ve ilçelerinde tespit edilen 550 adet kayıt dışı trafonun toplam gücünün yaklaşık 88.000 KVA olduğu ortaya çıktı. Dicle Elektrik Dağıtım Mardin İl Müdürü Memet Bulut, güncel olarak hesaplandığında söz konusu trafoların gerek bölge ekonomisine, gerekse milli ekonomiye verdiği zararın aylık ortalama 13 milyon, sezonda ise 105 milyon lira olduğunu belirtti. Kaçak elektrik tüketilmesi yoluyla ekonomiye verilen bu zararın kabul edilemeyeceğini belirten Bulut, ‘’Diğer tüketicilerimize daha sağlıklı ve kesintisiz elektrik enerjisi verebilmemiz için tespit edilen her kaçak trafoya ulaşıp kayıt altına almamız gerekir. Ancak bu şekilde ekonomiye ve diğer tüketicilere verilen zararı önleyebiliriz. Kaçak elektrik kullanımının zararları ortadayken toplumun her kesiminin bu mücadelemize destek vermesi gerekir. Şirket olarak kaçak tüketimi yasalar çerçevesinde önlemekte kararlıyız’’ dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih Sadık
Fatih Sadık - 5 yıl Önce

Kacak yapsalar haklilar millettin anasini ağlattilar her fatura 400 milyon

Mehmet Ata Demirdağ
Mehmet Ata Demirdağ - 5 yıl Önce

Tesbit etmek değil,gereğinin yapılması önemli....Bunu biz ödüyoruz.Ensesi kalın birileri devreye girer ve bir işlem yapılmadan konu kapatılır.

Eyyüp Ak
Eyyüp Ak - 5 yıl Önce

Hepsini toplasan 1. Tane buyuksehir fabrikasi degil

Abidin Esen
Abidin Esen - 5 yıl Önce

Kaçak trafoların Tedaşın haberi olmadan devreye sokulmasına gerçekten inanan var mı.

Eyyüp AK
Eyyüp AK - 5 yıl Önce

Hepsini toplasan 1. Tane buyuksehir fabrikasi degil