Değirmen sektöründen 120 milyon dolarlık yatırım atağı

Dünya Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Yan Sanayi Fuarı

Değirmen sektöründen 120 milyon dolarlık yatırım atağı

Değirmen sektöründen 120 milyon dolarlık yatırım atağı

29 Mart-1 Nisan tarihlerinde ilk kez düzenlenecek 'Dünya Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Yan Sanayi Fuarı' (World Mill Tech) öncesi sektörü değerlendiren Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, "Ürettiğimiz makinelerin yüzde 90'ını ihraç ediyoruz. İhracat rakamlarında Çin'den sonra 2'nciyiz. Fuarla birlikte hedefimiz lider olmak" dedi. 2018 ve 2019 yılları için 120 milyon dolarlık yatırım hedefleri olduğunu belirten Demirtaşoğlu, böylece ürün kalitesini yükseltip, ihracatı kilogram başına 12.5 dolardan 18-20 dolar seviyelerine çıkarmak istediklerini söyledi.

TÜYAP Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Ulusoy da “Dünyada söz sahibi olan Türk değirmen sektörünün liderliğe yükselmesi için fuar önemli bir basamak olacak” diye konuştu.   

Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. ile Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği (DESMÜD) 29 Mart-1 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek 'Dünya Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Yan Sanayi Fuarı' (World Mill Tech) için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. İlk kez düzenlenecek World Mill Tech, tohum üreticilerinden uluslararası hububat ve bakliyat alıcılarına, değirmen yöneticilerinden gıda firmalarının yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarından akademisyenlere kadar geniş bir ziyaretçi profilini ağırlayacak. 16 ülkeden 96 marka ve 120’den fazla katılımcı, 4 salon 30 bin metrekarelik TÜYAP alanında bir araya gelecek.

World Mill Tech Fuarı için hazırlıklarını sürdüren TÜYAP yetkilileri, geçtiğimiz günlerde Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) tarafından Antalya’da düzenlenen ‘Buğday ve Ekmeğin Aşkı: Un’ konferansına katıldı. Konferansta World Mill Tech Fuarı’nın tanıtımını da yapan yetkililer, sektörün gelişimine büyük destek verdi. Avrupa’dan Yakın Asya’ya, Rusya’dan Ortadoğu’ya, Afrika’dan Türki Cumhuriyetlere kadar dünya çapında önemli alıcıların fuara katılacağını belirten TÜYAP Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Ulusoy, “Dünyada söz sahibi olan Türk değirmen sektörünün liderliğe yükselmesi için fuar önemli bir basamak olacak” diye konuştu.   

Uluslararası alanda rakibimiz yok

Fuar öncesi sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, değirmen ve sektör makineleri imalatçılarının 2017 yılında 100 milyon dolar civarında bir yatırım gerçekleştirdiğini söyledi. "Yapılan bu yatırımlar sayesinde Türkiye’nin sektör ihracatı yüzde 50 arttı" diyen Demirtaşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye’de ihracatın kg bedeli 1.5 dolar civarındayken sektörümüzün ihracat değeri 12.5 dolar civarında. Değirmen makineleri sektörünün en önemli avantajlarından biri uluslararası arenada 4 adet büyük rakibinin olması. Bu firmaların ürünlerinin kaliteleri Türk mallarıyla aynı olmasına rağmen fiyatlarının yüksek olması nedeniyle Türk imalatçılar rekabette herhangi bir sorun yaşamıyor. Böylece karlılık oranları muhafaza ediliyor. Uluslararası arenada yerli imalatçılarımız sadece kendi aralarında fiyat rekabeti yaşıyor. Bu durumun da önüne geçebilmek için çalışmalarımız devam ediyor." 

Hedef liderlik

Değirmen makineleri sektörünün dünyadaki toplam pazarının 3 milyar dolardan fazla olduğunu anlatan Demirtaşoğlu, "İhracat rakamlarında Türk değirmen makineleri sektörü dünyada Çin'den sonra 2'nci sırada yer alıyor. Fuarla birlikte hedefimiz lider olmak" diye konuştu. Türk değirmen makinelerinin yüzde 90’dan fazlasının yurt dışına ihraç edildiğine işaret eden Demirtaşoğlu, “Firmalarımız, değirmen makineleri üretiminden un tesisi kurulumuna kadar geniş bir kapsamda hizmet veriyor. Anahtar teslimi bir fabrikanın makine maliyeti, makine parkuru ve tahıl depolama alanları da dahil 1 milyon dolar ile 20 milyon dolar arasında değişiyor. Sudan’dan Çin’e, Tayland’dan Endonezya’ya, Irak’tan Karayipler'e un ihracatı gerçekleştiriyoruz. 1 milyar 77 milyon dolar ihracat hacmi ile değirmencilikte güçlü bir role sahibiz. Her yıl gittikçe artan bir ivmede ülkemize döviz girdisi sağlıyoruz” dedi.

120 milyon dolarlık yatırım planı

2018 ve 2019 yıllarında, değirmen makineleri sektörünün yine 120 milyon dolarlık bir yatırım planı ortaya koyduğunu açıklayan Demirtaşoğlu, gelecek hedefleri hakkında şunları kaydetti: "Bu planı hayata geçirerek ürün kalitesini daha da yükseltmek ve ürün ihracat rakamını kilogram başına 12.5 dolardan 18-20 dolara çıkarmak istiyoruz. Böylece teknolojik ve stratejik ürün üreterek ülkeye daha fazla katma değer yaratabiliriz. İhracat rakamlarımızda bu yıl yüzde 40’lık bir büyüme ve 2019'da en az yüzde 30-40 arasında bir büyüme öngörüyoruz."

Ana problem ara eleman

Türkiye’de tüm sektörlerde olduğu gibi değirmen makineleri sektöründe de ana problemin yetişmiş ara eleman ve eğitimi olduğunu belirten Demirtaşoğlu, bu problemi aşmak için Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürüterek hazırladıkları projeyi 2-3 yıl içerisinde hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. Döviz kurundaki yükseliş nedeniyle girdi maliyetlerinin artmasının da sektör için diğer negatif durumlardan biri olduğunu anlatan Demirtaşoğlu, "Bu artışın verdiği zararın önüne geçmek için bu konularda devletin Türkiye’de üretilmeyen ürünlere verdiği desteğin kolaylaştırılması ve artırılması, özellikle genç girişimcilerin sanayiye kazandırılması hedeflenmelidir. Ayrıca derneğimiz tarafından, üretim yapan firmalarımızın yer aldığı sanayi ve organize sanayi bölgelerindeki elektrik, su, iletişim, yol ve altyapı problemlerinin acilen çözüme kavuşturularak ülkenin üretim ve ihracat miktarının hızlı bir şekilde artırılması gerekiyor" yorumunu yaptı.

Sektörün ihracat rakamları:

Yıl/İhracat

2013-384.919.155 TL

2014- 526.381.500 TL

2015-636.743.174 TL

2016-556.542.083 TL

2017-856.915.203 TL

2018 (Tahmini) -1.000.000.000 TL

TÜYAP Hakkında: Türkiye’de fuarcılık sektörü 1979 yılında, TÜYAP ile birlikte düzenli bir ticari faaliyet olarak ülkenin gündemine girdi. TÜYAP, kuruluşundan bugüne kadar yurt içinde bin 618 ve yurt dışında 38 ülkede 177 fuar düzenledi. 123 ülkeden 302 bin 436 katılımcı kuruluşa, 200 ülkeden 55 milyon 722 bin 878 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Türkiye’de kendi fuar merkezine sahip tek özel sektör fuarcılık kuruluşudur. TÜYAP Grubu 700 çalışanı ve 100’ü aşkın meslek örgütü ile uzun vadeli iş birlikleri yaparak, Türkiye’de sahip olduğu ve işlettiği 6 fuar merkezi, Türkiye geneli 14 ofisi ve 6 ülkede sahip olduğu uluslararası ofisi ile düzenli ihtisas fuarları hazırlamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 12:28
YORUM EKLE