DİKA YÖREX Fuarı’nda

Antalya’da bu yıl 9.su düzenlenen YÖREX Fuarı’na, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Dicle Bölgesi’ndeki dört il ile birlikte katılım sağladı.

DİKA YÖREX Fuarı’nda

DİKA YÖREX Fuarı’nda Dicle Bölgesi’yle Boy Gösterdi


Antalya’da bu yıl 9.su düzenlenen YÖREX Fuarı’na, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Dicle Bölgesi’ndeki dört il ile birlikte katılım sağladı.


Geleneksel olarak her yıl düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nın (YÖREX) dokuzuncusu bu yılda geniş bir katılımla gerçekleştirildi. ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde düzenlenen YÖREX Fuarı’nda, DİKA’da faaliyet gösterdiği TRC3 Bölgesi’ndeki Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illeri ile birlikte yerini aldı. Ajans koordinasyonunda Dicle Bölgesi olarak katılım sağlanan YÖREX Fuarı’nda Bölge illerinin stantları ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.


YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, üretildiği veya yetiştirildiği yörenin adıyla anılan tarım ürünleri, gıda ürünleri, el sanatı ve sanayi ürünlerini ulusal ve küresel ölçekte tanıtmak amacıyla düzenlenmektedir. Dicle Kalkınma Ajansı’da Dicle Bölgesi’nin sahip olduğu yüksek değerlerin potansiyelini artırmak için fırsat niteliği taşıyan bu tür organizasyonlara katılarak Bölge illerine destek sağlamaktadır. Fuar’a DİKA öncülüğünde, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak valilikleri, kaymakamlıklar, belediyeler, ticaret ve sanayi odaları, ticaret borsaları, ziraat odaları, sivil toplum kuruluşları ile özel sektör temsilcileri katıldı.


Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Fuarların Bölge’yi hem ülke geneline hem de uluslararası platformlara taşımada önemli rol oynadığını belirterek Ajans’ın YÖREX Fuarı’na katılma amacı için şunları söyledi. “Yerel pazarlarda sıkışıp kalmış yöresel ürünlerimizin daha geniş pazarlarda değer bulmasına yardımcı olmak, Bölgemiz ile özdeşleşmiş, tescillenmiş ürünlerin ulusal ve küresel pazarlardaki değerini artırmaktır. Dört stantta ziyaretçilerin beğenisine sunduğumuz özellikle “Coğrafi İşaret” çalışması yaptığımız ürünleri ön plana çıkararak farkındalık oluşmasını sağladık. Şehirlerin ürünlerini öne çıkarmada ve marka değeri oluşturmada büyük öneme sahip olan Coğrafi İşaret damgası alması için çok sayıda ürüne standımızda yer verdik. Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği ürünlerimiz, illerimizin kültürlerinin tanınmasında da önemli rol oynamaktadır” dedi.
Bölgede yöresel ürünlerin üretimi, işlenmesi, pazarlanması alanlarında faaliyet gösteren firmaların ekonomik kapasitelerinin geliştirilmesi, yeni iş bağlantıları yapmaları Bölge illerine büyük katkı sağlamaktadır. Bu firmaların ayrıca müşteri gruplarına ulaşabilmeleri, rakip firmaların tanınması, başarılı firmaların incelenmesi ve sektörel rekabet güçlerinin arttırılması açısından da YÖREX Fuarı büyük bir öneme sahiptir.
 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 08:51
YORUM EKLE