DİKA’dan Bölgedeki ilk ambalaj fabrikasına ziyaret

DİKA, Mardin OSB’de faaliyet gösteren ve bölgede kendi sektöründe imalat yapan ilk firma olma özelliği taşıyan ambalaj fabrikasını ziyaret etti.

DİKA’dan Bölgedeki ilk ambalaj fabrikasına ziyaret

DİKA’dan Bölgedeki İlk Ambalaj Fabrikası

DİKA, Mardin OSB’de faaliyet gösteren ve bölgede kendi sektöründe imalat yapan ilk firma olma özelliği taşıyan ambalaj fabrikasını ziyaret etti.

Devletin sağlamış olduğu teşvikler sayesinde Dicle Bölgesi’nde artan yatırımlara bir yenisi daha eklendi. Mardin OSB’de faaliyet gösteren Derves Ambalaj Firması, Bölgede kendi sektöründe imalat yapan ilk firma olma özelliği taşımaktadır.

Son yıllarda devletin özellikle Dicle Bölgesi’ne yönelik sağladığı teşvikler sayesinde Mardin Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan Derves Ambalaj Firması gerçekleştirdiği yatırımla, un, yem, kepek, bakliyat, gübre gibi ürünlerin ambalaj (çuval) imalatını gerçekleştirmektedir. Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) yatırımcıların bu teşviklerden doğru bir şekilde faydalanması için rehberlik ve teknik destek hizmeti sunarak yatırımların artmasına katkı sağlamaktadır.

Mardin OSB’de ambalaj (çuval, çanta) imalatı yapan Derves Ambalaj Firması’na DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ tarafından bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret ile ilgili açıklamada bulunan Altındağ, teşvikler sayesinde Bölgeye olan ilginin her geçen gün arttığını, 6. Bölgede olması sebebiyle devletin vermiş olduğu teşviklerden en üst düzeyde faydalanıldığını söyledi. Genel Sekreter “Ajansımız bu noktada yatırımcılara gerekli teknik desteği vererek, Mardin ve Bölgemizdeki diğer illere katma değer sağlamaktadır. ‘Cazibe Merkezleri Destek Programı’ kapsamında ilgili yatırımın enerji desteğinden faydalanması için gerekli başvuru sürecinin takibi ve sürecin olumlu olarak sonuçlandırılması Ajans tarafından bizzat takip edilecektir. Burada sabit yatırım tutarının %25’ini geçmemek üzere, aylık elektrik enerjisi giderlerinin azami %30’u üç yıl süreyle 10 Milyon ₺ kadarı Bakanlık bütçesinden karşılanacaktır” dedi.

Yaklaşık olarak 80’e yakın çalışanı bulunan Derves Ambalaj Firması, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen yatırım teşvik belgesi kapsamında ilgili yatırım için; “Gümrük Vergisi Muafiyeti, Gelir Vergisi Stopaj Desteği, Sigorta Primi Desteği, Faiz Desteği, Vergi İndirimi ve KDV İstisnası” gibi teşvik kalemlerinden yararlanacaktır. Firmanın 9 Milyon ₺ civarındaki bu yatırımıyla hem Mardin’e hem de Bölge’ye ciddi katkı sağlaması beklenmektedir.

Bölgemizde imalat sektöründe teşvikten yararlanan firmaların sayısında her geçen gün artış yaşanırken, Mardin’de teşvik belgeli yatırımların hız kazandığı görülmektedir. Son iki yılda Mardin’de imalat sektöründe 79 teşvik başvurusu ile 270 Milyon ₺ tutarında yatırım gerçekleştirildi. Kızıltepe’de ise son iki yılda imalat sektöründe ağustos ayı itibariyle 19 teşvik başvurusu ile 55 Milyon ₺ sabit yatırım yapılarak 1026 kişiye istihdam sağlandı.

YORUM EKLE