Midyat SGK İlçe Müdürü Güneş’ten, Ertelenen Primlerle İlgili Uyarı

Güneş, ertelenen sigorta primlerine ilişkin işverenlere uyarılarda bulundu.

Midyat SGK İlçe Müdürü Güneş’ten, Ertelenen Primlerle İlgili Uyarı

Midyat SGK İlçe Müdürü Güneş’ten, Ertelenen Primlerle İlgili Uyarı

Midyat Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) İlçe Müdürü Abdurrahim Güneş, ertelenen sigorta primlerine ilişkin işverenlere uyarılarda bulundu.

2016 yılında asgari ücretin 1.273,50.-TL den 1.647,00.-TL ye artması nedeniyle işverenlerimiz üzerindeki işçilik maliyetini azaltmak gayesiyle 2016 yılında asgari ücret desteği getirildiğini hatırlatan Güneş, 2017 yılında da devam ettirildiğini söyledi.

Buna ilave olarak asgari ücret desteğinden yararlanan işverenlerimizin 2016 yılı Aralık ve 2017 yılı Ocak - Şubat aylarına ait sigorta primlerinin ödenmesi ise kanun ile 2017 Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ertelendiğini aktaran Güneş, şöyle konuştu: “Ertelenen sigorta primlerinin ilkinin ödeme süresi gelmiştir. Bu nedenle, 2016 yılı Aralık ayına ait ertelenen sigorta primlerinin 2017 yılı Ekim ayinin sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca, 2017 yılı Ocak ayına ait sigorta primlerinin 2017 yılı Kasım ayı sonuna ve 2017 yılı Şubat ayına ait ertelenen sigorta primlerinin ise 26 Aralık 2017 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. İşverenlerimizin başta asgari ücret desteği olmak üzere beş puanlık sigorta prim indirimi ve diğer sigorta prim teşviklerinden yararlanmaları, prim borçlarının bulunmaması ve süresinde ödemesine bağlıdır. Süresinde ödenmeyen primler sebebiyle gecikme zammı ve cezası ile karşılaşmamak, işverenlerimizin hâlihazırda yararlandıkları ve yararlanacakları asgari ücret desteği ve prim teşviklerinden mahrum kalmamaları ve bu hakların devamı için ertelenen ve vadesi gelen prim borçları ile birlikte cari ay ve yapılandırılmış eski borçlarının taksitlerinin de ödemesi süresi gelmiştir. Ertelediğimiz sigorta primlerinizi zamanında ödenmesi unutulmamalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu olarak iş hayatınızın bolluk ve bereket içinde geçmesini dileriz.”

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2017, 16:58
YORUM EKLE