İSTANBUL (AA) - Quadrant Knowledge Solutions, Kaspersky'yi küresel yönetilen tespit ve müdahale (MDR) pazarının SPARK Matrix analizinde "2022 yılının teknoloji lideri" olarak gösterdi.

Kaspersky açıklamasına göre, Quadrant Knowledge Solutions SPARK Matrix, küresel pazar dinamiklerinin, ana akımların, tedarikçi ortamının ve rekabetçi konumlandırmanın ayrıntılı bir analizini paylaşıyor. Çalışma, önde gelen teknoloji sağlayıcılarının rekabet analizini ve sıralamasını SPARK Matrix formunda ortaya koyuyor. Çalışma kullanıcılara farklı satıcıların yeteneklerini, rekabette nasıl farklılaştıklarını ve pazardaki konumlarını değerlendirebilecekleri bilgiler sunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Quadrant Knowledge Solutions Analisti Hardik Jain, Kaspersky'nin kuruluşların siber tehditleri algılamasına, önceliklendirmesine, araştırmasına ve yanıt vermesine olanak tanıdığını belirtti.

MDR hizmetinin, kuruluşların siber olayları algılamasını sağlarken, otomatik önleme mekanizmasının etkinliği için gelen uyarı doğruladığını, aktif veya potansiyel saldırının işaretlerini yakalamak üzere sistem etkinliği meta verilerini proaktif olarak analiz ettiğini aktaran Jain, "Böylece güçlü MDR çözümü aracılığıyla kurumsal SOC'leri güçlendiriyor. Ek olarak hizmet, kuruluşların bilgi teknolojileri altyapılarını karmaşık tehditlere karşı korumak için gerçek zamanlı olarak tehdit istihbaratından yararlanmalarına olanak tanıyor. Kaspersky, kapsamlı yetenekleri, sağlam müşteri referansları, kapsamlı yol haritası ve vizyonuyla, yerel bulut platformu ve yüksek ölçeklenebilirliğe sahip ürün paketi aracılığıyla sektör dikeylerindeki farklı müşteri ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Şirket, yaptığımız değerlendirmede teknoloji mükemmelliği ve müşteri etkisi parametrelerinde güçlü puanlar aldı ve SPARK Matrix: Managed Detection and Response 2022'de lider olarak konumlandı." ifadelerini kullandı.

Kaspersky Kurumsal İş Uzmanlığı Merkezi Başkan Yardımcısı Veniamin Levtsov da, "Çabalarımızın ve uzmanlığımızın Quadrant Knowledge Solutions tarafından takdir edilmesinden memnuniyet duyuyoruz. Bu tür analizlere katılım, Kaspersky Managed Detection and Response'un mevcut tehditleri avlamak, tespit etmek ve yanıt vermek için mükemmel yeteneklere sahip olduğunu bağımsız olarak doğrulamamıza, böylece kuruluşların siber saldırılara karşı daha dirençli olmasına yardımcı oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

- "Uç noktalardaki şüpheli etkinliği doğruluyor"

Quadrant Knowledge Solution, MDR'yi, "siber tehditleri anında tespit etme, analiz etme, aktif olarak yanıt verme ve gerçek anlamda kontrol altına alma yoluyla etkilerini azaltan, teknolojiyi insan uzmanlığıyla birleştiren yönetilen bir çözüm ve hizmet" olarak tanımlıyor. MDR kullanıcıların uç noktalar, ağlar, donanım sistemleri, uygulamalar, OT/IoT ve kurumsal varlıklar genelinde tehditlere karşı daha hızlı karşı koymalarını sağlıyor.

Dijital dönüşüm, farklı türden siber tehditlerde artışa yol açarak yüksek hacimli güvenlik uyarılarına neden oluyor. Bunlar genellikle kuruluşun güvenlik ekibinin gözünden kaçabiliyor. MDR, kurumsal bilgi teknolojileri varlıklarının güvenliğini sağlamak için siber tehditler ve güvenlik uyarıları için bir katalizör görevi görüyor ve kuruluşların daha iyi güvenlik için politikalarını tam olarak yapılandırmasına yardımcı oluyor. Çözüm ayrıca kuruluşlar tarafından dış kaynakla sağlanan ve üçüncü taraf satıcılar tarafından yönetilen ağ ana bilgisayarı ve uç nokta tabanlı güvenlik hizmetlerinden oluşuyor.

MDR, kuruluşların varlıklarını ve hassas verilerini koruyarak güvenliğini sağlamak için 7/24 güvenlik kontrolü, hızlı olay yanıtı ve tehdit keşfi sağlıyor, tehditleri araştırıyor, tespit ediyor ve ortadan kaldırıyor. Bu çözüm aynı zamanda dosyasız kötü amaçlı yazılımlara ve kimlik avı saldırılarına karşı koruma sağlıyor, işletmeyi dışarıdan ve içeriden veri sızdırma girişimlerine karşı koruyor, güvenlik ihlallerine hızla yanıt veriyor ve uç noktalardaki şüpheli etkinliği doğruluyor.