Mardin’de ‘Yenidoğan Canlandırma Eğitimi' Başladı

Mardin’de görev yapan bazı sağlık çalışanlarına bebek ölümlerinin önlenmesi amacıyla Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) eğitimi verildi.

Yenidoğan Canlandırma Programı eğitimine ilişkin açılış konuşmasını Mardin Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanı Dr. Hidayet Bakaç yaptı. Bakaç, programın yenidoğan çocuklar için çok önemli olduğunu söyledi.

Bakaç, “Bu Amaçla Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Birimiz tarafından NRP (Yenidoğan Canlandırma Programı) Eğitimi programlanmış olup Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğünden gelen 7 eğitimci tarafından 2. basamakta çalışan toplam 50 sağlık personeline yönelik 05-07 tarihleri arasında Yay Grand Hotel'de verilmek üzere eğitimimiz başlamıştır.” dedi.

Daha sonra Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde çalışan ve aynı zamanda kurs sorumlusu olan Dr. Seyfettin Sarıbaş eğitime devam etti.

Sağlık personelinin yenidoğan canlandırmasını, bilinçli olarak uygulaması gerektiğini aktaran Sarıbaş, şöyle konuştu.  "Bu eğitim yarınlarımız olan yavrularımızın sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürmelerinde büyük öneme sahiptir. Bilindiği üzere tüm dünyada yılda 4 milyon yenidoğan bebek ölmekte ve bunların %23'ü doğum sonrası asfiksiye bağlı kaybedilmektedir." dedi

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de asfiksi temel bir Neonatal sorun olmayı sürdürmekte olduğpunu aktaran Sarıbaş, “özel bir Neonatal deneyimi olmayan kurumlarda da Neonatal Resüsitasyon gereksinimi doğabilmektedir. Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Her yenidoğanın, yeterli bir resüsitasyona hakkı vardır. Bu ise; doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olmasıyla birlikte, burada çalışan sağlık personelinin Yenidoğan Resüsitasyonunda becerili olmalarını ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerini gerektirir.” Dedi.

Eğitime, 50 sağlık personeli katıldı.