Mardin'de vatandaşlarla bir araya gelen Mardin Milletvekili Dr. Muhammed Adak, GAP suyunun Mezopotamya’nın bereketli toprakları ile buluşması ardından Mardin'de ve Şanlıurfa'da 70 bin futbol sahası büyüklüğündeki tarım arazisi suya kavuştuğunun müjdesini verdi.


Mardin'de esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Adak, Mardin için planlanan ve yürütülen hizmetler ve projeleri hakkında bilgi verdi.


Burada GAP projesi hakkında açıklamada bulunan Ak Parti Mardin Milletvekili Dr. Muhammed Adak, Tarım bakanlığımızın açıklamasına göre Mardin Ceylanpınar Ana Kanalı ile Şanlıurfa ve Mardin’de 70 bin futbol sahası büyüklüğündeki tarım arazisi suya kavuştuğunu ifade etti.


Atatürk Barajının suyunu Şanlıurfa'dan Mardin’e taşıyan sulama kanalı Türkiye'nin de en uzun yapay nehri olma özelliğini taşıdığını belirten Adak, "221 kilometre uzunluğundaki sulama kanalı Süveyş kanalından daha uzun ve Panama kanalının 3 katı uzunlukta olduğunu söyledi.


Şuan Şanlıurfa ve Mardin'de 70 bin futbol sahası büyüklüğündeki tarım arazisini suya kavuştuğunu vurgulayan Adak", Mardin Ceylanpınar Ana Kanalı'nın bütün şebekeleri tamamlandığında ise 340 bin futbol sahası büyüklükteki arazi suyla buluşmuş olacak. Bu da Mardin ve Şanlıurfa'da yılda 4 çeşit ürün yetişme imkanı sağlayacak. Ayrıca bölgemizde Tarım ile uğraşan binlerce çiftçimize yeni iş alanları gençlerimize de yeni istihdam alanları oluşacaktır. GAP suyu bereketli topraklara hayat verecektir. Mardin’imize hayırlı uğurlu olsun.” Dedi


“Tarımsal üretimdeki gücümüze güç katacaktır"


GAP bölgesinde suyun çok değerli olduğunu bu değerin yakın gelecekte daha da artacağını kaydeden Adak, açıklamasına şöyle devam etti." Suyun çok verimli kullanılması lazım. GAP’ta daha önce yaşanan deneyimlerin de dikkate alınarak toprağa zarar vermeyecek bilinçli ve planlı sulama yapılmasına yönelik çiftçilere eğitim verilmesi gerekir. Kızıltepe yeraltı suyu havzası korunmuş olacak. Mardin Kızıltepe ovasında son 30 yıldır yeraltı suyu kullanılarak tarım yapıldı. Bu nedenle yeraltı su seviyesi 350 metreden 450 metreye kadar düştü. Şimdi bu suyun kullanımı azalacak ve yeraltı suyu beslenecek. 221 kilometre uzunluğundaki dev eser, tarımsal üretimdeki gücümüze güç katacaktır." İfadelerini kullandı.


“Mardin Ovası Türkiye'nin hububatının yüzde 20'sini karşılıyor”


Mardin Ovası bugün ülkenin hububat ve bakliyat ihtiyacının yüzde 20'sini karşıladığını dile getiren Adak", GAP'ın gelmesiyle Mardin Ovası ülkemizin ihtiyacının en az yüzde 35'ini karşılayacak duruma gelecek. Halka hizmet hakka hizmettir düsturuyla hareket etmeye gayret edeceğiz. Yapılan tüm faaliyetlerin Mardin’imize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Çalışmaların hızlanmasında emeği olan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.