İSTANBUL (AA) - Securitas, hırsızların, girdikleri evlerde öncelikle ön kapı yanındaki dolaplara, yatak odasındaki gardıroplar ile şifonyerlere, sabitlenmemiş küçük kasalara, ecza dolabı ile buzdolabı ve dondurucuların içine baktığını, buralar için önlem alınması gerektiğini bildirdi.

Securitas açıklamasına göre, hırsızların yaşam alanına girdiklerinde ilk olarak bakacakları yerler için önlem alınabilir, onların yakalanma ihtimallerini artırmak adına aradıkları şeyleri bulmak için zaman kaybetmelerine zemin hazırlanabilir.

Hırsızlar bir eve girdiklerinde öncelikle ön kapı yanındaki dolaplara bakıyor. Bu dolaplar, suç işlerken zamanla yarışan pek çok hırsız için oldukça cazip noktalar arasında yer alıyor. Bu nedenle, araç anahtarının, nakit paranın veya kişisel belgelerin bu dolabın çekmecelerine konulmaması gerekiyor.

Çok yaygın olarak kullanıldığı için, giriş kapısından uzak olsa bile hırsızlar, kolay kolay yatak odasına uğramadan girdikleri evlerden çıkmıyor. Yatak odasındaki şiltelerin altı, gardıropların ve şifonyerlerin içerisi sıklıkla para ve mücevher saklamak için kullanıldığı için hırsızların ilk baktığı yerler arasında.

Ağır ve sabitlenmiş çelik kasalar hırsızlar için caydırıcı olsa da kolayca taşınabilen sabitlenmemiş küçük kasalar, hırsızlardan korunamıyor.

Hırsızlar, değerli mücevherlerin ararken kimsenin aklına gelmeyecek ecza dolabı, buzdolabı ve dondurucuların içine de bakıyor. Hatta dolabın içindeki yiyecek kutuları ile kirli çamaşır sepetine bile göz atmayı ihmal etmiyor.

Araştırmalar, hırsızlara karşı en caydırıcı yönteminin alarm sistemi olduğunu ortaya koyuyor.

Securitas Alarm, bu nedenle tam donanımlı bir alarm sisteminin hırsızlığa karşı en iyi önlem olduğuna dikkati çekiyor.