İSTANBUL (AA) - Toyota, 2022 Kenshiki Forum'da yeni teknolojilerini ve gelecek modellerden izler taşıyan konseptlerini sergiledi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Toyota'nın yeni nesil otomobil fuarı konseptiyle öne çıkan, hem Brüksel'de fiziksel hem de online olarak da gerçekleştirilen Kenshiki Forum, bu yıl dördüncü kez yapıldı.

Toyota markası burada yeni teknolojilerini ve gelecek modellerden izler taşıyan konseptlerini sergiledi. Kenshiki'de öne çıkan yenilikler Toyota C-HR prologue, bZ Kompakt SUV Konsepti ve yeni nesil Prius oldu. Bununla birlikte Toyota, Avrupa’da 2026 yılına kadar tam elektrikli altı bZ modeli tanıtmayı planladığını açıkladı.

İlk kez 2014 Paris Otomobil Fuarı'nda Toyota C-HR konsepti olarak gösterilen C-HR, iki yıl sonra üretime geçmiş ve C-SUV segmentine daha önce hiç olmadığı kadar heyecan getirmişti. Toyota, ilk defa 2022 Kenshiki Forum’da gösterilen C-HR prologue ile C-HR'ın iddialı olan tasarımını daha da ileriye taşıdı.

C-HR'ın DNA'sına sadık kalınarak geliştirilen C-HR prologue, daha sofistike bir tasarıma sahip oldu. Modelin eğlenceli ve farklı yanını yansıtmaya devam eden C-HR prologue, daha büyük jantları, daha kısa ön-arka çıkıntıları ile her açıdan daha güçlü ve sportif görünüyor. Bununla birlikte konsept araç, içerideki yaşam alanı artırılmasıyla daha fazla pratiklik sunuyor.

Toyota C-HR prologue, aynı zamanda Toyota'nın karbon nötr hedefi için de önemli bir adım atarak C-SUV segmentine daha geniş elektrifikasyon seçenekleri getiriyor. Tam hibrit versiyona ek olarak Avrupa'da montajlanan bataryaya sahip plug-in hibrit seçeneğini de sağlıyor. Böylece Toyota’nın elektrikli, tam hibrit, şarj edilebilir hibrit ve yakıt hücreli elektrikli olmak üzere çok teknolojili ürün gamını güçlendiriyor.

- bZ Kompakt SUV Konsepti, bZ vizyonunu genişletiyor

Toyota, bZ Kompakt SUV Konsepti'ni ilk kez Avrupa'da Kenshiki Forum ile sergiledi. bZ stratejisi ve model hakkında yeni detaylar paylaşan Toyota, bZ Kompakt SUV Konsepti ile bZ ürün gamını genişletecek. Toyota bu kapsamda Avrupa'da 2026 yılına kadar altı bZ modeli tanıtmayı planlıyor.

Yeni konsept araç, Avrupa'nın en büyük segmenti olan C-SUV segmentinde konumlandırıldı. Avrupa'da tasarlanan tam elektrikli bZ Kompakt SUV Konsepti, minimalist tasarımla birlikte geleceğin bataryalı elektrikli araçları hakkında ipuçları veriyor. Sıfır emisyonlu konsept, aynı zamanda sürdürülebilir materyallerle çevreye olan etkisini minimuma indiriyor. Şık görünüme sahip bZ Kompakt SUV Konsepti, dinamik performans ve öncü teknolojileri de segmentine taşıyor.

- Yeni nesil Prius

Kenshiki Forum’da sergilenen beşinci nesil Toyota Prius, dinamik tasarımıyla birlikte yenilikçi teknolojiler sunuyor. 1997'de satışa sunulmasından bu yana küresel bir otomotiv ikon haline gelen Prius, yeni nesliyle bu imajını daha da güçlendiriyor. Yeni nesil Prius, Avrupa’da özel olarak plug-in hibrit motorla satışa sunulacak.

5'nci nesil Prius, dinamik sürüş performansı, artırılmış verimliliği, yeni iç ve dış tasarımıyla, 25 yıl önce başlayan yenilikçi olma geleneğini sürdürmeye devam edecek. 5'nci nesil Plug-in Prius’un, 2023 yılının ortasında Avrupa yollarına çıkması planlanıyor.

Yeni Prius, daha dinamik sürüşler sağlayan güç artışının yanı sıra günlük sürüşlerin çoğunu tam elektrikli modunda gerçekleştirecek şekilde tasarlandı. Yeni 13.6 kWh lityum iyon batarya sayesinde 69 kilometre elektrikli modda sürüş gerçekleştirebiliyor. Maksimum enerji verimliliği için temiz enerji tavandaki opsiyonel güneş panelleriyle de elde edilebiliyor. Maksimum verimlilik adına güneş panelleri her gün 8 kilometre elektrikli menzili üretebiliyor. Araç birkaç gün park edildiğinde ise paneller bataryayı tamamen şarj edebiliyor.

Yeni hibrit ünitesiyle daha güçlü ve dinamik tepkiler veren yeni Prius, aerodinamik olarak revize edilen gövdeye sahip. Böylece daha iyi yakıt verimliliği, yol tutuş ve denge sağlanıyor.

​​​​​​​- Corolla Cross H2 Konsepti ilk kez Kenshiki'de

Toyota, karbon nötr hedefiyle farklı pazar ve değişen müşteri ihtiyaçlarına göre ürünler geliştirmeye devam ederken bunlardan biri olan Corolla Cross Hydrogen de Kenshiki Forum’da gösterildi.

Toyota mühendisleri hidrojen kullanımını yaygınlaştırmak adına Corolla Cross H2 Konsepti’ni yaptı. GR Corolla’da kullanılan 1,6 litre 3 silindir turbo motorla donatılan Corolla Cross H2 Konsepti, aynı zamanda Mirai'den elde edilen bilgi birikimiyle yapılan hidrojen tankına sahip. Geliştirmeleri devam eden Corolla Cross H2 prototipinin kış testleri de yakın zamanda Japonya'da başlayacak.

Mevcut içten yanmalı motor teknolojisinden yararlanan araç, aynı zamanda hızlı yakıt dolum süresi, beş kişilik yolcu kapasitesi, yüksek menzil ve lityum iyon/nikel gibi sınırlı elementlerin kullanımında azalma gibi avantajlar sunuyor. Günün teknolojilerinden yararlanarak hidrojeni kullanan araç, karbon emisyonunun hızlı bir şekilde azalmasına katkı sağlıyor.