Bilginin her geçen gün katlanarak çoğaldığı ve teknolojinin takip edilmesinin zor bir hızla geliştiği günümüzde, görsel ve yazılı medyanın yanında sosyal medya olarak nitelendirilen anlık haberleşme ve bilgi paylaşım ağlarında da gelişim ve dönüşüm büyük bir hız kazanmıştır.

 Sürekli gelişen ve dönüşen bir çağda basın mensuplarımızın yaptıkları görevin önemi ve kıymeti daha da anlaşılmaktadır. Gücünü halktan alarak, tarafsız ve bağımsız bir şekilde haber ve yayın yapma, toplumu doğru bilgilendirme, elde ettiği haber ve bilgileri kamuoyu ile objektif, ahlaki ve ilkeli bir biçimde yansıtmak değerli basın mensuplarımızın en önemli vasıflarındandır.

 Vatandaşlarımızı bilgilendirmek maksadıyla, mesai mefhumu olmadan tüm zorlu şartlar altında fedakârca görev yapmaya çalışan arkadaşlarımızın özverileri bütün takdirlerin üzerindedir.

Bir ülkenin gelişmesinde eğitim, sağlık, ulaşım, ekonomik, sosyal ve teknolojik imkânların yanında vatandaşlarımızın haber alma hakkı da önemli bir göstergedir. Vatandaşlarımızın her şeyden haberdar olmasını sağlayan basın kuruluşlarımızın doğru, ilkeli ve tarafsız bir şekilde yaptıkları bu görev mukaddes bir görevdir. Demokrasinin ve günümüz yönetişim anlayışının vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelen basın, kamuoyunu aydınlatmak ve bilgilendirmek adına kişilik haklarına saygılı, ilkeli, doğru ve tarafsız haber verme gibi birçok önemli değeri bünyesinde barındıran çok yönlü bir meslek haline gelmiştir.

 Kıymetli basın mensupları; ekonomi, sosyo-kültürel, sanat, tarih ve spor faaliyetleri başta olmak üzere daha pek çok alanda gelişen ve büyümeye tüm hızıyla devam eden Kadim Şehir Mardin’imize ve ülkemize katkılar sağlamak için olumlu roller üstlenmeye devam edeceklerdir. Mardin’imizin sahip olduğu güçlü yerel değerleriyle “küresel kentler” sahnesinde yerini alabilmesi ve örnek bir şehir haline gelmesinde, tanıtılmasında, markalaşmasında ve dünyaya açılmasında ve tam bir cazibe merkezi haline gelmesinde çok önemli katkılar sağlayan basın mensuplarımızın, bugüne kadar gösterdikleri gayreti, samimiyeti ve birlikteliği   bundan sonra da aynı hassasiyetle sergileyeceklerine yürekten inanıyorum. 

Bu duygu ve düşüncelerle, son derece önemli ve zor bir görevi ifa etmeye çalışan, mesleğin gerektirdiği etik ve ahlak kuralları doğrultusunda özveriyle görevlerini yerine getiren, adeta milletimizin gören gözü, duyan kulağı, konuşan dili ve yazan eli olan değerli basın mensubu arkadaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, görevlerinde kolaylıklar ve üstün başarılarının devamını dilerim.