Sayın Başkan Bedelli ve Taşra Teşkilatı İle İlgili Düzenlemeleri Hemen Yapınız

Sayın Başkan Bedelli ve Taşra Teşkilatı İle İlgili Düzenlemeleri Hemen Yapınız

Veysi ERKEN

Yönetim anlayışımızın temel ilkeleri insan odaklı, adalet, kararlılık, inanç ve cesaret üzerinde inşa edilmelidir ki, insanımız huzur bulsun.

İnsan ile ilgili olanı “insanı yaşat ki, devlet yaşasın” biçiminde formüle edilmiştir. Yönetime bu mantıkla baktığımızda doğrudan bireyin muhatap olduğu taşra yönetimlerinin hemen düzenlenmesi gerekir.

Bilindiği üzere cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin işleyişi ile ilgili düzenlemeler hızlı bir şekilde hayata geçirilmiştir. Bu ilkelerin tanziminde eksiklikler, aksaklıklar olabilir. Bunlar giderilir.

Ama halkın muhatap olduğu taşra teşkilatları ile ilgili düzenlemeler kısa sürede yapılmazsa bürokratik çark devam eder ve hayat felç olmaktan çıkamaz.

Birkaç misalle bu durumu izah etmek mümkündür.

Mesela tezini hazırlamak isteyen bir yüksek lisans öğrencisine milli eğitim müdürlüğü 3 ayda cevap veriyorsa yönetim ilkesi ve zihniyeti bozuk demektir.

Hastanede üç ay sonrasına gün veriliyorsa iş bitik demektir.

Bir günde onaylatılabilecek projesini 2 ayda onaylatamayan bir firma engellenmiş demektir.

Hak edişini zamanında alamayan bir müteahhit iflasa sürükleniyor demektir.

Bu ve benzeri eylemler yönetimin taşra birimlerinde gerçekleşmektedir. Bunun için görevini gününde ve zamanında yapmayan taşra teşkilatını işler hale getirecek ilke ve birimler hızlı bir şekilde hayata geçirilmelidir.

Mesela cumhurbaşkanlığı bünyesinde 112 gibi bir birim oluşturulmalı ve görevini aksatan kişi doğrudan uyarılmalı gerekirse cezalandırılmalıdır.

Buna hemen itiraz edilebilir.

Alınabilecek tedbirlerin başında haksız şikâyet ve isnatta bulunan cezalandırılır denilmelidir. Yoksa 147 alo hattını kaldırmak değil.

Yeri gelmişken haber doğruysa Milli Eğitim Bakanı Alo 147’nin kapatılacağını ifade etmiş.

Yakından tanıdığım Ziya beye tavsiye etmem. Böyle bir icraat kötü bir icraat olur. İyi bir başlangıç değildir.

Zira kaliteli bir eğitim denetimi gerektirir. Alo 147’nin kaldırılması denetimsizliği arttırır.

Ziya Selçuk Beye tavsiyem LGS ve YKS gibi sınavların kaldırılması ve maarifin terbiye boyutuna odaklanması ve kültürel yozlaşmayı durdurmasıdır.

Tabii ki, bu konu aynı zamanda doğrudan başkanı ilgilendirir ve kısa zamanda eğitim öğretim kurulunu gerçekten milli ve yerli konuya vakıf insanlarla teşekkül ettirir. Bu konuda fisebilillah müşavirlik yaparım.

Bu konu bir köşe yazısını çok aşar. Sadece işin aciliyetine temas ettim. Bu konuda da Sayın Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a bilgi sunabilirim.

Bedelli Konusu

Sayın Başkan

Meclis yeni teşekkül etti ve ilk işi OHAL yerine ikame edilecek düzenlemeleri yapmak olacakmış.

Sayın Başkan toplum meclisin çalışmasını istiyor. Tatile girmesi değil.

Özellikle cumhur ittifakını oluşturan vekiller buna öncülük etmeli ve acil bir şekilde BEDELLİ konusu ile birlikte Yüksek Öğretim Kanununu topyekûn yeniden düzenlemelidir.

Bu konuda yıllarca yazıyorum. Türkiye’nin güçlü, donanımlı, teknoloji ile donanmış operasyonel ve profesyonel bir orduya ihtiyacı vardır.

Bu anlamda düzenlemeler yapılmalı ve bedelli bekleyenlerin mağduriyeti giderilmelidir.

Aynı şekilde yükseköğretim kurumlarımızın dünyaya öncülük edebilmesi için hantal ve bürokratik yapıdan kurtulmasını sağlayacak düzenlemeler acilen yapılmalıdır.

Bunun için diyorum ki, sayın başkan ve vekiller meclis tatile girmemeli ve düzenlemeleri hemen yapmalıdır.

Selam ve Sabırla…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.